Japán harcosok és szerencsehozó oroszlán a Vándor Vurstliban

Egyéb

(MTI) - A budapesti Japán nagykövetség által szervezett program szerda délután a kagamiwari ceremóniával, azaz egy szakés (rizsboros) hordó csapra verésével vette kezdetét, amelyben a japán nagykövet is részt vett. Mint Nabekura Sinicsi elmondta, a két ország 2009-ben ünnepli diplomáciai kapcsolataik kezdetének 140. és újrafelvételének 50. évfordulóját. "Az emlékévhez kapcsolódva a Sziget fesztivál azt kérte tőlünk, hogy egy magas színvonalú, tradicionális japán előadást hozzunk el" - emlékeztetett.
 
 
 
Miután a művészek a szakéshordó tartalmát kiosztották a közönségnek, a botokkal, lándzsákkal, puszta kézzel vagy akár napernyőkkel küzdő bounote harcosok foglalták el a színpadot. A bemutató végén a humoros elemeket sem nélkülöző harcművészet egyszerűbb mozdulatait a közönség néhány vállalkozó kedvű tagja is kipróbálhatta, ajándékokkal is gazdagodva, majd nádfuvola és dobszó kíséretében megjelent a sátorban a sisimai tánc oroszlánja is, hogy a közönség tagjait "megharapva" jó szerencsét hozzon.
 
Nabekura Sinicsi beszámolója szerint a sisimai többszáz éves hagyományokra tekint vissza, gyerekkorában még az utcákon játszották és táncolták. A bounote máshonnan, a katonai kényszerűségből ered: mikor az újkor elején a hadurak magánháborúikhoz kardforgatáshoz nem értő parasztokat soroztak be, azok botokkal és lándzsákkal gyakorlatoztak - tette hozzá.
 
Mint a diplomata megjegyezte, a bounote a hagyományos japán színpadi művészet része, de amíg például a kabuki végletekig kifinomult stílus, a harci játék a paraszti kultúrához tartozik."Japán sokarcú ország: egyik oldala a kultúra és a hagyomány, például a színházban a nó és a kabuki, közben azonban erős gazdaságáról és technológiai fejlettségéről is ismert az egész világon" - fogalmazott Nabekura Sinicsi.
   
A Vándor Vurstli közönsége a bounote előadásokat minden nap 12 és 15 órakor, a sisimai táncot 14 és 19 óra között 3-4 alkalommal tekintheti meg.