Az időszaki kiállítás – amelynek főkurátora Benedek Krisztina, az intézmény Népi Kézművesség és Népi Iparművészeti Szakcsoportjának szakmai vezetője – szeptember 25-éig látogatható a Hagyományok Házában. A kiállítás előre meghirdetett tárlatvezetésen is megtekinthető.
A kiállítás olyan kérdésekre keresi a választ, mint hogyan illeszkedhet harmonikusan a mai otthonokhoz egy paraszti kultúrából származó, hagyományos technikával készített szőttes, fonott kosár, csuhétárgy vagy nemezszőnyeg, hogyan kelnek életre a ma emberének keze által az ősi minták és hogyan lehet a kézműves és szellemi örökséget megtanulni, megélni és átadni a következő generáció számára.
A tárlat megtervezésének egyik vezérfonala a kurátorok számára a fenntarthatóság és a környezettudatosság volt. A kiállított tárgyak egytől egyig természetes, illetve újrahasznosított anyagból készültek.
A kiállítás célja, hogy a szakmai vizsgát tett 47 kézműves alkotót bemutassa, és felkeltse a nagyközönség érdeklődését a népi kézműves mesterségek iránt. A tárlaton betekintést nyerhetnek az érdeklődők a technikai fogások elsajátításának hosszú folyamatába, a gyűjtőutak izgalmaiba, és megismerhetik azt a komplex látásmódot is, amely a mai ember számára elengedhetetlen a népi kézműves hagyományok megértéséhez.
Pintér Piroska, a Hagyományok Háza szövőszakképzésének szakoktatója elmondta: a kézzel történő alkotásra nagy szüksége van a mai kor emberének, amikor minden a virtuális világban zajlik, a kéz által készült tárgyakban tudják a hallgatók újra megtalálni önmagukat.