Mit kell tudni a március 26-i lemezbemutatóról? Milyen koncertre számíthat a közönség?
A koncerten főként az új lemezen hallható számokat fogjuk játszani, néhány ráadás dallal fűszerezve a műsort. Örülök, hogy itt lesz velünk Tobias Meinhart szaxofonos New York-ból, így pontosan abban a felállásban léphetünk színpadra, ahogyan a stúdióban is játszottunk. Örülök annak is, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál a Bálnát választotta helyszínül, amely izgalmas tér, azt hiszem, sokan kíváncsiak rá, én is izgatottan várom, hogy milyen lesz ott játszani.
Mesélj kicsit az új albumról, a dalokról és a lemezen közreműködő művészekről!
Az új album számunkra is friss. Csupa új, saját dal és hangszerelés tőlem és zenekarom tagjaitól. Azért kapta a Hidden Roots (Rejtett gyökerek) címet, mert igyekeztem felkutatni azokat a zenei gyökereket, amelyek a jazz hagyományain túl meghatározóak számomra. A lemezen Tálas Áron zongorázik, Bögöthy Ádám bőgőzik, Varga Bendegúz dobol, ők a kvartettem állandó tagjai. Vendégművészként öt dalban szerepel Tobias Meinhart szaxofonos, egy majdnem bonus tracknek szánt dalban pedig Kovács Linda énekel.
Mi jellemzi a zenei stílusod? Mennyiben változtál meg zeneileg az első albumodhoz képest?
Az új album teljesen más hangvételű, mint az első lemezem. A másodikon is főként a saját szerzeményeim szerepelnek, de mellettük helyet kapnak népdal-feldolgozások is. A saját dalokat is áthatja egyfajta folkos hangzás, illetve sokkal nagyobb szerepet kap az improvizáció és az instrumentális jellegű vokál. A hangomat úgy használom, mintha hangszer lenne, helyenként effektekkel színezve a hangzást. Azt hiszem, ez az új anyag modernre és kísérletezőre sikerült, és az eddigi visszajelzések alapján úgy érzem, hogy ezt a hallgatók is értékelik.
Miért fontos neked a népzene?
Kodálynak köszönhetően népdalokon keresztül tanultam meg mindent a zenéről. Nekem ez meghatározó élmény marad, azt hiszem, egész életemen át. Ha azt a kérdést teszem fel magamnak, milyen hatások értek zeneileg, akkor e mellett semmiképpen sem mehetek el szó nélkül. Népzenével egyébként sosem foglalkoztam behatóbban, csak zenei tanulmányaim során érintkeztem vele. Az albumra azokat a népdalokat igyekeztem összegyűjteni, amelyekhez személyes élmények kötnek, amelyek fontosak számomra.
Mit gondolsz, mi az oka annak, hogy Japánban ekkora sikert aratott a zenéd?
Japánban nagyon kedvelik ezt a műfajt, különösen a vokális jazzt. Szeretik az európai előadókat, a magyar zenei kultúrával kapcsolatban is pozitív az általános megítélés. Gondolom, ezek mind segítették azt, hogy az első lemezem megjelent Japánban, és az új lemezem is kapható lesz ott.
Hogy tudod összeegyeztetni az iskolát és a sok fellépést?
Ez az időszak most tartogat némi nehézséget ebből a szempontból, elég sokat hiányzom az iskolából a fellépések és egyéb tennivalók miatt. Csak remélni merem, hogy a tanárok ezt tolerálni fogják...
Milyen terveid vannak az év további részére? Hol lesznek nagyobb fellépéseid?
Készülünk a németországi utunkra, áprilisban ugyanis fellépünk a nagy presztizsű brémai Jazzahead! fesztiválon, előtte pedig a stuttgarti Magyar Intézetben adunk koncertet. Ezen kívül meghívást kaptunk Debrecenbe, a Jazz Barátok Körétől, április 4-én lépünk fel a Sikk-kluban. A Művészetek Palotájában a Nemzetközi Jazz Nap alkalmából szerepelünk április 30-án öt órától. Reméljük, hogy sok szép fellépés vár ránk az év további részében itthon és külföldön is.