Jazz és világzene a Grammy-gálán

Egyéb

 

A pop-sztárokon kívül színpadra szólították a jazz és világzene néhány messzi földön ismert, jelentős alakját, de nem szabad elfelejteni, hogy azért az Oscar-díjhoz hasonló rendszerben lebonyolított díjazáshoz a zsűri kizárólag az Egyesült Államok ún. Akadémiájának tagjaiból áll. Itt is a kategóriák öt döntősét hozzák jelöltként nyilvánosságra, majd a gálán pedig a győztesek nevét.

A több mint száz kategóriából az egyik legérdekesebb a kortárs jazzlemezé, ezt idén Tony Zawinul vette át, a 2007 szeptemberében elhunyt osztrák billentyűs, Joe Zawinul fia. Zawinul felvételeit a Syndicate zenekarral posztumusz adták ki 75 című lemezen. Ugyancsak kevésbé tekinthető meglepetésnek, hogy az énekesek között végre a népszerű Kurt Elling is megkapta a Grammy-t, korábban ugyanis többször jelölték, csak hát az Akadémia magas rangú választott tisztségviselője volt, és etikailag nyílván aggályos lett volna díjazása. A Johnny Hartman és John Coltrane alkalmi, mégis legendássá vált együttműködése alapján készült tavalyi lemeze (Dedicated To You) viszont tarolt a kritikusoknál és a közönség köreiben, és most végre a kis gramofon-szobrot is átvehette Tia Carrerétől.

Külön kategóriában ismerik el a legjobb jazz szóló improvizációt is, ezt idén a már sokszoros díjazott, Terence Blanchard trombitás kapta, a Dancin' 4 Chicken című számban hallható közreműködéséért a dobos Jeff "Tain" Watts lemezén.

Régi motoros a Los Angeles-i gálákon a 68 éves Chick Corea is, aki John McLaughlin-nal közös kvintettel turnézott tavaly (sajnos Magyarországon épp nem, viszont itt járt egy másik együttesével). A Corea-McLaughlin-féle Five Peace Band-nek a koncertlemezét választották a legjobb hangszeres jazzegyüttes kategóriában győztesnek.

Itthon legkévésbé a nagyzenekari kategória győztese ismert: a New Orleans Jazz Orchestra lemezét (Book One) a World Village adta ki.

Külön kategóriában neveznek meg győztest a latin jazz műfajában, holott a 'latin" zenének saját, teljes Grammy-gálája van, ez idén Juntos Para Siempre címmel Bebo Valdés és Chucho Valdés lemeze. Világzenében differenciáltabb az elismerés: a hagyományőrző világzenei díjat Mamadou Diabate (Douga Mansa) a kortárs irányultságú világzeneit pedig Béla Fleck amerikai bendzsós kapta, a frappáns című (Throw Down Your Heart: Tales From The Acoustic Planet, Vol. 3 - Africa Sessions) új lemezéért. Érdekelheti a jazzrajongókat a legjobb album kísérőszöveg kategóriának nyertese is: ezt a Complete Louis Armstrong Decca Sessions (1935-1946) kommentárjáért Dan Morgenstern szakíró kapta. A legjobb crossover album győztese a csellista Yo-Yo Ma és barátai (Chris Botti, Dave Brubeck, Paquito d'Rivera, Diana Krall és sokan mások), akik Songs Of Joy And Peace címmel hirdetik a zene átütő erejét.