Reviczky Zsolt: Isten veled Malév! című nyertes fotója |
A XXXI. Magyar Sajtófotó Pályázatra 253 pályázó 7751 képpel pályázott és a nemzetközi zsűri valamennyi kategóriában odaítélte a díjakat. ?Szakmai színvonal-emelkedést hozott az idei év, ami célunk is volt, hiszen a tízezres pályamunka hatalmas munkát jelentett a zsűri számára. Éppen ezért kissé emeltük a jelentkezési díjat, háromezerről négyezer forintra, hogy lehetőleg csak a profik nyújtsák be munkáikat, meg azok az amatőrök, akik úgy érzik, nagyon jók a műveik. Valamennyivel kevesebb lett így a pályázók száma az elmúlt évhez képest? ? válaszolt a Kultúra.hu kérdésére Bánkuti András. Változást jelent továbbá, hogy fiatalodott a pályázók köre: nagyon sok fiatal adott be pályázatot, ők nagyon jók. Továbbá a középkorosztályból is sokan pályáznak.
?Szerencsére a legjobb sajtófotósok képanyaga megjelenik a pályázatok között, nem nagyon találtunk példát arra, hogy egy lapban látott és nagyszerűnek ítélt fotót később nem küldenek be hozzánk. A presztízse tehát megmaradt a kiállításnak, ha egy tehetséges fotós mégsem pályázik, akkor annak legtöbbször lelki okai vannak, tartanak attól, hogy nem kerülnek be a legjobbak közé? ? emelte ki Bánkuti András. Néha nagyon kevésen múlik, hogy ki nyer: egy öttagú zsűri választ, melyből három külföldi fotográfus. De így is az egyik legdemokratikusabb zsűrizési rendszer ez: bárki beadhatja a képét, a zsűrizés nyilvános volt a MÚOSZ-ban, ahol bárki hallhatta a képek által kiváltott indulatokat. ?Ahogy pedig egy szépségversenynél, itt is előfordulhat, hogy az első helyezett kompromisszum árán szülessen meg. Habár kategóriánként nézzük végig a pályázatokat, előfordulhat, hogy Beethovent Mozarttal kell összehasonlítanunk. Ugyan a zsűrizés során maguk az alkotók nem magyarázhatják alkotásukat, a kiállítás bezárása előtt tartunk egy fórumot, amikor mindenki elmondhatja véleményét a kiállításról.?
Bánkuti András (fotó: Somogyi Nóra) |
A díjnyertes anyagokat a Nemzeti Múzeumban állítják ki, a nem díjnyertesek pedig képernyőn keresztül tekinthetők meg. Emellett lesz egy Hemző Károly kiállításunk, a 20. századi magyar fotográfia meghatározó alakjáról van ugyanis szó, aki tavaly novemberben hunyt el. Az elmúlt hat évtized alatt a fotó számos műfajában alkotott maradandó műveket. Idén először adják át továbbá a Molnár István díjat, ami a legjobb makett-tervezőnek jár. Molnár István szintén tavaly hunyt el, rengeteg jó fotográfus könyvet készített, a Fotóriporter című lap alapítója, az ország egyik legjobb tervezőszerkesztője volt. ?A díjat idén először osztjuk ki, amit a jövőben is meg szeretnénk ejteni ? ezzel egy másik szakmát, a tervezőszerkesztők munkáját akarjuk elismerni. A beérkezett munkákat külön zsűri bírálja el négy tervezővel és egy fotográfussal? ? árulta el Bánkuti András.
A kiállítás a Múzeum után Debrecenbe vándorol, ahonnan több vidéki városban, esetleg külföldi fővárosban is megfordulnak ? erről egyelőre tárgyalunk.
A kiállítást hárommillió forinttal támogatja az állam ? a korábbi években a kétmillió forintot haladta meg ez az összeg ?, ami a költségek körülbelül harmadát teszi ki. Továbbá cégek is a kiállítás mellé állnak, az egyik fő támogatónk az Erste Bank. A kategóriadíjakat ugyanis mind különböző cégek állják, így minden első, második, harmadik helyezett pénzjutalmat kap. Bevétel a belépőjegyekből folyik be, aminek a felét a Múzeum a MÚOSZ-nak ad át.
A sajtófotó kiállítás idei rendezője Túry Gergely fotóriporter.
Takács Erzsébet