Az évad célja a ma emberéhez közel hozni Jókait – korának polihisztorát és népszerű alakját – és az általa képviselt értékeket – mint a hazáért, szuverenitásért, nemzeti összetartozásért való kiállás és a kulturális fejlődésért eredményesen végzett munka – a magyar tehetség, kiválóság és egyediség ma is aktuális képviselőjeként állítva az írót a ma embere elé.
A JókAI 200 nevet viselő emlékév egyszerre jeleníti meg a hagyományokra építkezés fontosságát és a kulturális szféra nyitottságát az új megoldásokkal való kapcsolódásra, így az író műveinek feldolgozásai, valamint a Jókai-életművet bemutató kiállítások is részben új megközelítésű, interaktív, a digitális technológiát vagy akár az AI új lehetőségeit is felsorakoztató programokként jelennek meg 2025-ben. Az idősebb korosztálynak otthonos hagyományos előadó-művészeti produkciók mellett teret kapnak a széles társadalmi réteg bevonására alkalmas televíziós vetélkedők, gasztro- és filmes programok, fényfestés, de a social média segítségével a világ minden magyar emberét összefogni képes Jókai-bableves-nap is bevezetésre kerül, hogy ezzel az évente egyszeri cselekvéssel mindenki büszkén, hétköznapi és mai módon vállalhassa kapcsolódását Jókaihoz és a magyarsághoz.
Jókai életútja során több magyar városhoz, széles körű műveltsége okán pedig számos szakterülethez kapcsolódott, így a botanikához éppúgy, mint a nagypolgári városi életforma velejáróihoz. Ezek a kapcsolatok számos lehetőséget adnak az évad programjaira és együttműködéseire vonatkozóan.
Az évad kiemelt eseményei között lesz például a békéscsabai Jókai Színház Fatia Negra című, a Szegény gazdagok című Jókai-regény alapján készült új darabjának bemutatója, a székesfehérvári Vörösmarty Színház Benyovszky, a szabadság szerelmese című művének bemutatója és magyarországi turnéja, az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Az üstökös című Jókai-életmű-kiállításának megnyitója, az MNMKK szervezésében megvalósuló A jövő század regénye című tárlat, valamint a Budapesti Operettszínház Cigánybáró című darabjának premierje.
Az évadban a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával dokumentumfilmek, hangoskönyvek és hangjátékok is készülnek. A minisztérium több, Kárpát-medencei kiterjedésű programot indít, lesznek rendhagyó irodalomórák, vándorkiállítás és vándor színdarabok. Tavasszal több száz diák bevonásával óriási Jókai-vetélkedőt rendeznek, amelynek döntőjét az M5 csatorna közvetíti majd.