Jótékonysági koncertet, színházi előadást és árverést is szerveznek a menekültek megsegítésére

Egyéb

Jótékonysági koncertet, színházi előadást és árverést is szerveznek az ukrajnai háborúból menekülők megsegítésére. A Színházi Szolidaritási Alap a háborús területeken élő és onnan érkező magyar anyanyelvű előadóművészek számára ajánlott fel segítséget, a Hagyományok Háza programokat szervez a menekült gyerekeknek és családjaiknak. A Magyar Írószövetség a kárpátaljai magyarok számára indít segélyezési programot.

Rákász Gergely koncertorgonista március 20-án a győri Szent Ignác bencés templomban jótékonysági koncertet ad, amelynek teljes bevételét a háború elől menekülők ellátásában részt vevő szervezeteknek ajánlják fel.

A szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár, a Mesebolt Bábszínház, a Savaria Szimfonikus Zenekar és a Weöres Sándor Színház a Magyar Máltai Szeretetszolgálat szombathelyi csoportjával együttműködve március 19-én szolidaritási délutánt szervez az ukrajnai háború menekültjeinek és áldozatainak javára.

A rendezvény helyszíne a szombathelyi Weöres Sándor Színház, amelynek előterében lehetőség nyílik a könyvtár feleslegessé vált, többes példányú könyveinek pénzadományra cserélésére. A könyves adománygyűjtő program ezen a napon a könyvtárban is működik. Szombaton 17 órától a bábszínház Vackor az óvodában című előadása látható a stúdiószínpadon, 18 órától a Márkus Emília teremben a szimfonikus zenekar muzsikusai adnak koncertet. A nap zárásaként a színházteremben 19 órától a Weöres Sándor Színház Szerelem című előadását nézheti meg száz érdeklődő.

A programokra előzetesen regisztrálni kell, a regisztrációs jegy díjtalan, az adománygyűjtő ládába mindenki belátása szerint helyezheti el támogatását – írják a szervezők.

A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola március 27-én szervez jótékonysági árverést Kápolnásnyéken,

a Halász Gedeon Eseményközpontban. A Kárpát-medencei művészek által felajánlott alkotásokból rendezett aukció teljes bevételét az ukrajnai menekültek megsegítésére fordítják, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek utalják át.

A Hagyományok Háza a Corvin téri székházában szerdától hetente rendszeres alkalmat biztosít a menekült gyerekeknek és családjaiknak a találkozásra, a népi kultúra különböző ágai által nyújtott kikapcsolódásra. Az intézmény arra kéri fel a népművészet alkotóit, előadóművészeket és kézműveseket, hogy kapcsolódjanak be e közös munkába. Amennyiben helyszínként csatlakoznának a kezdeményezéshez, a szervezők egybehangolják azt más felajánlásokkal.

A Színházi Szolidaritási Alap a háborús területeken élő és onnan érkező magyar anyanyelvű előadóművészeket segíti.

A támogatások folyósításához az első felajánlást, ötmillió forintot a Thália Színház biztosítja. A további adományokat a szinhaziszolidaritasialap.hu honlapon közzétett számlaszámra várják.

A támogatásért jelentkezni a szintén a szervezet honlapjáról elérhető űrlap kitöltésével lehet. A beérkező kérelmeket szakmai kuratórium vizsgálja, a kérelmezők kétszer 80 ezer forint támogatásban részesülhetnek, amelyet két részletben folyósít az alap két hónap alatt.

A Magyar Írószövetség is segélyezési programot indít a kárpátaljai magyaroknak, összefogásban a Panoráma Világklub civil kulturális egyesülettel és az Ipoly Menti Népfőiskolai Társasággal. Mint közleményükben kiemelik, több tízezer menekült nem lépi át a határt, ott maradnak Kárpátalján, és róluk az ottani magyarságnak kell gondoskodni, ami hatalmas terhet ró rájuk.

A Magyar Írószövetség pénzbeli és a szervezet székházába természetbeni adományokat is vár, amelyeket eljuttatnak az Ipoly Menti Népfőiskolai Társaság székhelyére, majd onnan a rászorulókhoz.

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) március 16-i koncertbevételével csatlakozott az orosz–ukrán háború elől menekülők segítéséhez.

A Zeneakadémia Nagytermében rendezett jótékonysági célú hangverseny teljes jegybevétele a Híd Kárpátaljáért programon keresztül jut el a rászorulóknak. Devich Márton, az MRME ügyvezetője a közleményben úgy fogalmazott: a művészek és a közönség számára is különleges volt ez az este, nemcsak amiatt, mert nagyon szép volt a műsor, mert nagy siker volt, hanem azért is, mert érezhető volt az összefogás ereje a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának koncertjén.

Hozzátette: az MRME művészei a háború kitörésének első pillanatától fontosnak tartották a segítségnyújtást, ezért gyűjtést is szerveztek, és jó érzés, hogy a Híd Kárpátaljáért programban között ezt megtehették.

Nyitókép: Shutterstock/Creatista