Jövőtervezők - MAGYAR FORMATERVEZÉSI DÍJ

Egyéb

Márpedig az idei díjazottak kiállításából ismét kiderült, hogy sokkal többet tudnak a tárgykultúráról, a használat értékéről, a tárgyak, eszközök szerepéről, mint ami a gyártók által tömegben kibocsátott termékekben kifejeződik. Tisztában vannak azzal, hogyan formálhat a jó design tömegből közösséget, milyen viselkedésmintákkal lehet harmonikusabb életfeltételeket teremteni magunk körül, és ehhez milyen eszközökre, milyen vizuális közegre van szükség. Értik a forma, a kép, a jel nyelvét, értékelik az anyagok méltóságát, képesek újragondolni a már régen üres beidegződéseket.
 

formatervezesidij09_bendzseltamas_anyscan.jpg
Bendzsel Tamás: Anyscan
 
A design lényege az újragondolás. A Magyar Formatervezési Díj éppen ezt a folyamatot hivatott felmutatni, kiválogatni az elmúlt év terméséből a jól funkcionáló, értékes, ötletes és persze esztétikus tárgyakat. Kínálatban most sem volt hiány, sőt ismert nevekben sem, hiszen az utóbbi néhány évben a magyar designerek komoly nemzetközi sikereket arattak. A hat díjazott és a négy különdíjas munka látványosan mutatja, miben erős és miben hiányos a kortárs magyar formatervezés. Bendzsel Tamás komplex orvosi berendezése folytatja az orvosi műszerek, gépek innovatív megfogalmazásának hazai irányát: precíz, jól kezelhető, barátságos, a pácienset inkább egy egyszemélyes űrodüsszeiára invitálja, mintsem kellemetlen  vizsgálatra.
 
Lenkei Balázs szállításra is alkalmas elektromos rollere - a tavalyi napkollektoros zuhany után - az idén is egy szellemes ötletet dolgozott ki zseniális egyszerűséggel: az alternatív városi közlekedés fontos városi eszköze lehet ez a tárgy. A nagy szenzációt Görömbei Luca diákmunkája hozta, amelyik az építészeti üvegelemből tradicionális eljárással egy új alkalmazási módot hozott ki. Losonczi Áron üvegbetonja után itt az újabb magyar sikergyanús találmány.
 

formatervezesidij09_gorombeiluca.jpg
Görömbei Luca munkája
 
Öltözékben a Je Suis Belle fonott hatású fődíjas kollekciója és Illésy Lenke különdíjas kismamaruhái finom, rugalmas, alakot követő, mégis lazán simuló kreációk, apró gesztusokkal kommunikálják a természet változásait - kint és bent. Kiss Zsombor Krisztián már a Lánchíd Design Hotel arculattervezésével nagy feltűnést keltett, most szintén ebben a műfajban nyert díjat. De a kiállításon látható egy másik terve is, egy fantasztikusan formált beltéri ivókút, amire gyártónak is, megrendelőnek is érdemes odafigyelni.
 
A legnagyobb hatású termék egy eddig teljesen járatlan területen hozott újdonságot: Maurer-Klimes Ákos és Kucsera Péter síremléke, amit a MOME idei diplomakiállításán is láttunk, az Ivanka Beton céggel közösen készült; anyaghasználatával, puritán formálásával olyan erős atmoszférát közvetít, hogy képes lehet a hazai emlékezéskultúrát megújítani, tartalommal telíteni.
 

formatervezesidij09_maurer-klimesakos_kucserapeter-seeyousiremlek_.jpg
A SeeYou síremlék
 
A nyertes és dicséretet kapott munkákból álló kiállítás teli van izgalmas ötletekkel, tökéletesen végigvitt elképzelésekkel. Ékszerek, háztartási gépek, járművek terén különösen erős a mezőny. De még a tavalyinál is kevesebb a bútor, alig látunk közösségeknek tervezett designt. És a legjobban az az érzékenység hiányzik, ami a Gödör előtt most látható dán Index Award nyertes tárgyait egytől egyig átjárja: megfelelő eszközök az apró, hétköznapi, bárkivel előforduló helyzetek megkönnyítésére. Az a bizonyos semmiség, ami néha a legfontosabb tud lenni.