Jubilált a Vacsora négyesben

Egyéb


vacsora_14.jpg
Fotó: Katona József Színház

A ?Vacsora négyesben?-t 2010 októberében mutatta be a színház Szerednyey Béla rendezésében. A négyszereplős darab két baráti házaspár életébe és házasságába enged betekintést. Julie és Tom, illetve Karen és Gabe már régóta ismerik egymást, szoros barátság, számos közös élmény és vacsora emléke fűzi össze őket. Egy este Julie egyedül érkezik Karenékhez vacsorára, és a házigazdák legnagyobb döbbenetére bevallja, hogy férje elhagyta őt. Barátaik házasságának kudarca arra kényszeríti Karent és Gabe-et, hogy szembenézzenek saját életükkel.

?A darabnak két fontos összetevője van: a verbalitás és az idegrendszer. A szöveg önmagáért beszél, a siker titka pedig az élet önmaga, hiszen Marguiles arról írt, ami az életben a párkapcsolatokkal történik? ? mondja Szerednyey Béla, az előadás rendezője, aki számára a nézői reakciók is alátámasztották, hogy mindenkit érintő darabról van szó. ?Előfordult, hogy egy hölgy bokán rúgta a mellette ülő párját, de olyan előadásra is emlékszem, amikor valaki hangosan megszólalt: Na ugye!? Szerednyey Béla színészként is részese az előadásnak, hiszen Tom figuráját ő játssza: ?Amikor még csak próbáltuk a Vacsora négyesben-t, itt, Kecskeméten, még egyedülálló voltam, mára már családban élek. Ezek az élmények, életesemények, mint egy halvány papír, más fénytörést adnak a darabnak, más attitűdöt kölcsönöznek egy-egy jelenetnek? ? mesél arról, mennyit változik egy előadás három év alatt.

Cseke Péter, a színház igazgatója szerint egy vidéki társulat számára hatalmas dolog megélni a századik előadást: ?A fővárosi színházak sikerdarabjaikkal már hozzászoktak a nagy szériaszámokhoz, de kecskeméti viszonylatban nagyon-nagy dolog, hogy egy előadás ekkora siker. Az eredményhez az is hozzájárult, hogy a fővárosi Thália Színházban is ment az előadás két évadon át.?

Az igazgató elmondása szerint érezni kell, mikor kerüljön le egy darab a műsorról, így a Vacsora négyesben a jövő évadban már nem szerepel majd a repertoárban.

?Abban rejlett a darab sikere, hogy nem foglal állást egyik megoldás mellett sem. Ehelyett felvillant egy élethelyzetet, és azt mondja: gondolkozz el rajta, szerinted melyik út a helyes. Nagyon fontos, hogy a színház fel tudjon tenni ehhez hasonló, a nézőket foglalkoztató, gondolatébresztő kérdéseket? ? teszi hozzá Cseke Péter.