A kiállítás több egységen keresztül mutatja be azt a világot, amely 1945 után egybeesett a hidegháború időszakában a műanyagjátékok robbanásszerű elterjedésével.
Az 1960-as évektől kezdve francia, angol, olasz és amerikai mozifilmeket és tévésorozatokat néztünk. A „tilt, tűr, támogat” rendszerben az épphogy megtűrt hazai kisvállalkozók az eredetileg ezekhez a „nyugati” filmekhez készített amerikai, nyugatnémet, francia és olasz játékfigurák másolatait gyártották a fiataloknak.
A kiállítás a játékfigurákat izgalmas és látványos módon mutatja be, a különböző korszakokban megjelenő eltérő társadalmi, politikai és kulturális viszonyokat is megjelenítve. Arról is mesél, hogy miről és hogyan készültek, illetve nem készültek játékfigurák szerte a világban és Magyarországon, hogyan nyomult be a valóság a játéktankok és -katonák világába, és volt-e különbség a mesebeli lovagvilágban vagy az akkoriban nagyon divatos western ihlette játékokban.
A kiállításhoz számos kísérőprogram kapcsolódik: lesznek szubjektív vezetések történészek, művészettörténész, esztéta és közéleti szereplők részvételével, valamint filmklub, tematikus napok és workshopok.
A Kádár (játék)katonái című tárlat március 15-ig várja a látogatókat a Budavári Palota E épületében.
Fotó: Vasárnap.hu/Tóth Gábor