Kádár-korszak beat módra

Egyéb

Ignácz Ádám Kodály Zoltán-ösztöndíjas az idei évben harmadjára nyerte el a bruttó 100.000 forinttal járó támogatást. ?Ha jól tudom, korábban 8-10 embert választottak ki évente, ez idén 6 személyre módosult. Jelen esetben rajtam kívül mindenki más zeneszerző? ? mondta el a Kultúra.hu-nak.

A mezőny egyetlen zenetudósa a pályázat lebonyolítását a következőképpen ismertette: ?Le kellett adnom egy pályázatot, amelynek egy éves munkatervet kellett tartalmaznia. A zeneszerzőknek azt kellett leírniuk, hogy milyen zeneművet szeretnének elkészíteni, ezt milyen koncepcióval és ütemtervvel képzelik el. Nekem azt kellett meghatároznom, hogy milyen témában kívánom az ismereteimet elmélyíteni - ehhez mellékelnem kellett a kutatás eredményeit ismertető majdani publikációk és konferencia-előadások listáját is.

?Idén két különböző témával pályáztam. Az egyik vállalásom az volt, hogy a doktori disszertációm egyik fejezetét [MZ1] az Ujfalussy József tiszteletére megjelenő emlékkötetben publikálni fogom. Ha minden igaz, ez még ebben az évben meg fog valósulni? ? mesélte Ignácz Ádám. ?A másik dolog, amellyel az elmúlt egy évben a Zenetudományi Intézetben foglalkoztam, az a magyar populáris zene helyzete volt a Kádár-korban. Ezzel a témával kapcsolatban adtam be különböző tanulmányterveket, illetve ezeket az alapkutatásra vonatkozó rövid leírásokkal egészítettem ki? ? ismertette pályázatát a zenetudós.

Ignácz Ádám történelem-esztétika szakon végzett az egyetemen, egyik szakdolgozatát a beat-korszakról írta. ?Már ekkor világosan látszott, hogy a Kádár-korszak zenei, esztétikai megközelítése teljességgel hiányzik a magyar szakirodalomból. Arra koncentráltam, hogy ne csak a közbeszédben divatos, és jól bevett politikatörténeti-szociológiai megközelítéssel dolgozzak, hanem esztétika- és zenetörténeti oldalról vizsgáljam meg a témát. Ennek érdekében mélyinterjúkat készítetek korabeli zenészekkel, levéltárakban kutatom a KISZ és MSZMP vonatkozó anyagait és zenéket elemezek?.

Ma este a MTA Zenetudományi Intézetében mutatják be az egyéves idő alatt elkészült munkájukat az ösztöndíjasok. ? Én mára egy 15 perces beszámolóval készültem, amely az Ezek a fiatalok című első magyar beat film keletkezéséről és fogadtatásáról, szól. Ez lesz ennek az eseménynek az első felvonása? ? ismertette az est menetét a zenetudós. Ignácz Ádám előadása után az öt zeneszerző, Dargay Marcell, Derecskei András, Futó Balázs, Kedves Csanád és Tornyai Péter műveinek ősbemutatója következik a Bartók teremben.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma minden évben három ösztöndíj-lehetőséget nyújt a klasszikus zene kiemelkedő tehetségei számára. Háromféle kategóriában lehetett pályázni: a Lakatos-Ablakos ösztöndíj dzsesszel foglalkozók, a Kodály Zoltán alkotói ösztöndíjra zenetudósok és zeneszerzők pályázhattak, míg a Fischer Annie ösztöndíjra zenei előadók adhatták be jelentkezésüket. December 14-én, 15-én és 16-án mindhárom kategória nyertesei az év végi beszámoló keretében mutatják be, mit hoztak létre az ösztöndíj lehetőségével.