Kalapács alatt a Pillanatnyi felhevülés

Kultpol

A BÁV Aukciósház novemberi művészeti árverésére nemcsak a hagyományosan rendkívül kvalitásos antik ékszerkínálat miatt lesz érdemes odafigyelni, gyűjtői érdeklődésre számot tartó darabokat tartogat ugyanis a festményportfólió is. Az árverés kétségkívül legizgalmasabb festményei Munkácsy Mihály, Aba-Novák Vilmos, Vaszary János és Mendnyánszky László alkotásai lesznek.

A Pillanatnyi fölhevülés vagy másik nevén Párbaj Munkácsy Mihály egyik korai - és sokak szerint legjobb - kosztümös zsánerképe, melyet a művész abban az időszakban festett, amikor a bécsi Kunsthistorisches Museum mennyezetképein dolgozott, ekkortájt mélyült el ugyanis a reneszánsz és a 16-17. század - így többek között Rembrandt - festészetében. A BÁV Aukciósházhoz került Aba-Novák Vilmos Körhinta című festménye a művész cirkuszos sorozatának kiemelkedő darabja. A dekoratív, mozgalmas festmény Aba-Novák egyik legfontosabb festői korszakából származik.

Igazi csemegének ígérkezik - a legutóbbi árveréseken sikeresen szereplő - Vaszary János festménye is, a Lány feketében. Az eddig lappangó alkotás minden valószínűség szerint a Vaszary-család egyik tagját ábrázolja. A művészeti aukción várhatóan ugyancsak nagy érdeklődésre tart majd számot Mendnyánszky László tájképe, az Esti fények a folyóparton című alkotása, valamint Péli Tamás, Rippl-Rónai József és Zichy Mihály munkái.

Különösen szép gyűjtői darabok kerülnek kalapács alá a BÁV Aukciósház ékszerárverésen is, összesen 35 millió forintos értékben. Igazi csemegének számít például az orosz Keibel mester gyémánt- és türkizkövekkel díszített empire stílusú aranyszelencéje, melyre a Fabergé-tárgyakon tapasztalható végtelenül precíz megmunkálás jellemző. Az Aukciósház árverési anyagába került aranyszelence utolsó birtokosa a tárgy kvalitását tekintve jelentős személy lehetett. A kivételes műtárgy ugyanis a szelencék azon csoportjába tartozik, melyekkel uralkodó vagy főrangú családtagok ajándékozták meg azokat a nem arisztokrata származású személyeket, akiknek szolgálatát meg akarták köszönni.

A műremek fedelén található ultramarinkék opak zománc alapon, gyémántkövekkel foglalt, főhercegi koronát viselő 'E' betű is hasonló tartalmat hordoz. Szokatlan a tárgy megjelenésében a 6 nagy és a 29 kisebb türkiz kő, melyeket a 18-19. század fordulóján főként gyémántok berakására szolgáló ezüst foglalatokba helyeztek. Johann Wilhelm Keibel, a szelence készítőjének tárgyai általában nagy aukciókon szerepelnek, legutóbb egy I. Miklós cár gyermekkori miniatűr portréjával díszített szelencéjét árverezték el a Christie's árverésén.

A fenti műremeken kívül azonban még számos érdekes és értékes tétel található a kínálatban a biedermeier, a szecesszió és az Art Deco korszakból is. Beszédes ékszer egy plasztikus kutyafejet ábrázoló medalion, mely szív alakú lakatot tart a szájában, vagy a rendkívül ritka gránát garnitúra. A csehországi és ausztriai bányákban talált, háziipari formában csiszolt és feldolgozott gránát főleg a Monarchia területén teremtett divatot a hölgyek körében.

Színvonalas kínálat várja a licitálókat a műtárgyaukción is, melynek egyik kitüntetett figyelmet érdemlő csoportját a Zsolnay-kerámiák alkotják. Ezek között is igazi ritkaságnak számít egy 2,2 millió forintról induló, 1900-ban készült zöldeskék eozinmázzal festett, virágokkal dekorált, nagyméretű szecessziós díszváza, melyet Zsolnay Vilmos lánya, Júlia maga tervezett és saját kezűleg festett, ami nagymértékben növeli a tárgy történeti és esztétikai értékét is. A legutóbbi árverésen nagy sikert aratott Tevan Margit-kollekció folytatásaként most további ritkaságokat gyűjtött össze a művésztől a BÁV Aukciósház. Az árverésre kerülő tételek között számos érdekes darabra bukkanhatnak majd az érdeklődők, így például egy női maszkra, egy kecskefigurával dekorált díszdobozra, egy dárdát hajító figurával dekorált tálkára, egy pásztort és kutyáját ábrázoló ezüstözött cigarettakínálóra vagy egy elefántos mécsestartóra.

Szintén nagy érdeklődésre tarthat számot a novemberi aukción a szobrok és kisplasztikák csoportja, melyből kiemelkedik egy 1,1 millió forintos kikiáltási árról induló Mephistót ábrázoló bronzszobor, melyet Jacques Louis Gautier készített a 19. század második felében. Hasonlóan kvalitásos egy szintén 19. század második feléből származó, a francia Paul Francois Machault munkáját dicsérő Don Quijote-szobor, valamint a magyar művészek közül Kisfaludi Stróbl Zsigmond műve is.

A tárgyakból rendezett kiállítás november 2-tól 9-ig tekinthető meg minden nap 10-18 óráig a BÁV Aukciósház (Budapest, 1052, Bécsi u. 3.) Apszis termében. Az aukcióra november 11-én, 12-én és 13-án 17.00 órakor kerül sor a BÁV Aukciósházban (Budapest, 1052, Bécsi u. 1-3.).