Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere jelképesen átadta Ludwik Klimkowskinak, a kanadai Tribute to Liberty Alapítvány elnökének azt a 25 millió forintos támogatást, amellyel Magyarország a kommunizmus áldozatai ottawai emlékművének megépítését támogatja.

 

Az emlékmű építési költsége várhatóan 4 millió kanadai dollár lesz, amelynek hetven százalékát a kanadai kormány fedezi, a maradékot pedig olyan magánszemélyek és szervezetek adják, akik a kommunizmus alatt hazájukból menekülve Kanadában leltek új otthonra.

 

?2016 tavaszán készül el az emlékmű Ottawában, amely a kommunista diktatúrák elől Kanadában otthonra talált embereknek állít emléket, köztük a magyaroknak is. Úgy döntöttünk, hogy Magyarország 25 millió forinttal ? mintegy 115 ezer kanadai dollárral ? járul hozzá az emlékműhöz. Így akarjuk elismerni Kanadát, akik az 1956-os forradalom és szabadságharc után 43 ezer magyarnak adtak otthont. 56-os magyarjaink békére és szabadságra leltek, és nagyban hozzájárultak Kanada fejlődéséhez? ? mondta Balog Zoltán.

A miniszter a Gulág Emlékbizottság elnökeként arra is felhívta a figyelmet, hogy a kommunizmus áldozatainak 2015-ös emlékévét 2017. február 25-éig meghosszabbították, illetve hogy hamarosan a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapja következik, amelyet augusztus 23-án, a Molotov-Ribbentrop paktum aláírásának évfordulóján tartanak.

 

Schmidt Mária, a Terror Háza főigazgatója arról beszélt, szerinte a készülő emlékmű hasonló jelképpé fog válni, és ugyanolyan fontos lesz a következő generációk számára, mint amilyen a Terror Háza.

 

?Nekünk is kell emlékeznünk, de ami még fontosabb, emlékeztetnünk és nevelnünk is kell, hogy azok a generációk, akik voltak olyan szerencsések, hogy nem élték meg ezeket a kommunista terror rendszereket, pontosan tudják, milyen nagy dolog szabad és demokratikus országban élni? ? fogalmazott.

Fotó: Csákvári Zsigmond