Szeptember első hetében két helyszínen is várja az érdeklődőket az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat.
Kaposváron a Miénk a Város Fesztiválhoz csatlakozva szeptember 5-én és 6-án 13 program közül választhatnak az érdeklődők. A Rippl-Rónai Múzeumban részt vehetnek a Szépművészeti Múzeum Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában című művészettörténeti interaktív előadásán, amelynek kísérőprogramjaként történelmi pop-up képeslapokat is készíthetnek. Ugyancsak a kaposvári múzeum ad otthont az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Magyar Menyasszony tablókiállításának, ahol huszonkét nő sorsa tárul elénk a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgár kisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig.
A Magyar Nemzeti Levéltár 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban interaktív vándorkiállítása sorra veszi a sorsfordító eseményeket, amelyek hazánk elmúlt 1100 évét meghatározták, valamint felidézi az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, magát a folyamatot és annak hatásait is.
Érdekes családi programnak ígérkezik az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és a Cimbora Alapítvány közös dramatikus játékfoglalkozása, a Mesetarisznya, a Hagyományok Háza Aprók tánca elnevezésű zenés-táncos programja és kézműves-foglalkozása, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) Hungarikum játéktere, ahol a résztvevők szeme előtt elevenednek meg Somogy vármegye értékei. Az NMI a gasztronómia szerelmeseiről sem feledkezik meg: Gasztrobuszában többek közt hungarikumfalatkákat is kóstolhatunk.
A színház, a film és az összművészet iránt érdeklődőkre szintén gondoltak a szervezők. A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Magyar Drámai Színház közös produkciójaként Petőfi kedvelt vígeposza, A helység kalapácsa lesz látható a Csiky Gergely Színház színpadán. A Szivárvány Kultúrpalotában az Anyám és más futóbolondok... című filmet vetítik, majd Fekete Ibolya, a film rendezője érkezik a Magyar Nemzeti Filmintézet szervezte közönségtalálkozóra.
A Nemzeti Táncszínház egy gálaműsorral készül, amelyben a folk, a street dance, a kortárs néptánc és a modern tánc egyaránt megjelennek. A Tánc nyelvén című előadásban ezúttal a Somogy Táncegyüttes működik közre, míg a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfia az Acid Jazz Dance Company táncosainak előadásában lesz látható.
Életünk szent helye, Kaposvár – ez lesz a Petőfi Kulturális Ügynökség következő Sanctumjának témája. Juhász Anna irodalmár ezúttal Mező Misi zenésszel, a Magna Cum Laude frontemberével és Pohnert Dávid nagykanizsai káplánnal beszélget.
Szeptember 6. és 7. között Békéscsabán a Békés Vármegyenaphoz kapcsolódva valósulnak meg az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat eseményei, ahol 15 program várja az érdeklődőket.
A Nemzeti Filmintézet szervezésében közönségtalálkozóval egybekötött filmvetítésre várják az érdeklődőket, ahol a Most vagy soha című filmet tekinthetik meg a Csabagyöngye Kulturális Központban. Emellett a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház a helyi Jókai Színházba is elhozza A helység kalapácsát.
A Nemzeti Táncszínház a Viharsarok szívébe, Békéscsabára szintén nagyszabású gálával érkezik, ezúttal Táncpanoráma címmel. Pirók Zsófia és társulata mellett bemutatkozik Békéscsaba táncéletének több szereplője is, megmutatva a térség sokszínű táncéletét.
Az MNMKK Országos Széchenyi Könyvtár és a Cimbora Alapítvány közös szervezésében valósul meg a „Száll a világ lepke-szárnyon” – énekelt versek Sebő Ferenccel elnevezésű program. Kaposvár után Békéscsabára, a Munkácsy Mihály Múzeumba is ellátogat a Szépművészeti Múzeum Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában művészettörténeti interaktív előadása és a hozzá kapcsolódó képeslapkészítő foglalkozás.
Szintén a múzeum ad otthont a Zászlómegállító című kiállításnak, amely az MNMKK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, valamint az MNMKK – Petőfi Irodalmi Múzeum közös programja. Az ismeretterjesztő kiállítás közelebb hozza a látogatókhoz a kortárs zászlók színes világából az Európai Unió országainak zászlóit, bemutatja a zászlóhasználat történetét, hátterét és szabályait, valamint a zászló funkcióit típusok és fajták szerint, sőt még egy kvízjátékkal is készültek a szervezők.
Ugyancsak a Munkácsy Mihály Múzeumban lesz a Sanctum soron következő összművészeti programja, amely a Békéscsaba, egység és újrakeresés címet kapta. Juhász Anna vendégei ezúttal Kollár-Klemencz László zenész, énekes, író és Hartay Csaba költő lesznek.
A Békés Vármegyei Levéltár ad helyet a Magyar Nemzeti Levéltár 1100 éve Európában, 20 éve az Európai Unióban interaktív vándorkiállításának, míg az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony tablókiállítása a Békés Megyei Könyvtárban tekinthető meg.
A Hagyományok Háza a kézműves-foglalkozást, a szegedi Barboncás Társulat pedig Tiszavirág című bábelőadását hozza el Békéscsabára, amely Tombácz János szatymazi pásztorember két meséjéből készült. A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ A csoda a te kezedben van! elnevezésű interaktív programján bárki kipróbálhatja a cirkuszi eszközöket és részévé válhat a cirkuszi varázslatnak. A Nemzeti Művelődési Intézet kulináris csemegéket kínáló Gasztrobusza Békés vármegyébe is ellátogat, és a szervezésében megvalósuló Hungarikum játéktér is kikapcsolódást ígér az egész családnak.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat szeptember 11. és 15. között Makóra látogat, míg szeptember 14-én Nyíregyházán várja az érdeklődőket. A teljes kulturális programkínálat elérhető Mi, magyarok nevű aloldalunkon.
A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.