Az Henri Cartier-Bresson Alapítványt 2003-ban alapította Henri Cartier-Bresson (1908–2004), Martine Franck (1938–2012) és lányuk, Mélanie. Legfontosabb céljuk a két fotográfus hagyatékának független és hozzáértő megőrzése és az új tehetségek munkájának támogatása. Az Henri Cartier-Bresson-díj 35 ezer euróval jár, és kétévenként ítéli oda egy héttagú nemzetközi zsűri egy-egy elismert dokumentarista fotográfusnak. A zsűri tagjai: Damarice Amao, a Centre Pompidou kurátora, Julie Arnaud, a Hermès Alapítvány projektvezetője, Clément Chéroux, a Henri Cartier-Bresson Alapítvány igazgatója, Taous Dahmani független kurátor, Agnès Sire, a Henri Cartier-Bresson Alapítvány egykori művészeti vezetője, valamint Urs Stahel független kurátor.
Mint a Punkt írja: „Az Atlasz-hegységhez tartozó észak-algériai táj szépségeit bemutató munkára azonban nem érdemes számítani. A régió az algériai függetlenség és demokrácia központja és szimbóluma: a főszerepben a terület történelme áll. A helyi ellenállás örök harca a megszállók ellen, legyenek azok a Római Birodalom katonái, a vikingek, az Ottomán Birodalom vagy éppen a francia kolonializmus.
Algériai apa és francia anya Svájcban született gyermekeként Kal elsőkézből ismeri a bevándorlás sajátosságait. Munkája az identitás, annak fotográfiai reprezentációja és a létező megközelítések megkérdőjelezése körül forog. Az eredetileg portrékra specializálódó művész védjegyévé mára a közterületek éjszakai fényképezése vált. Habár emberek alig szerepelnek fotóin, jelenlétük kétségbevonhatatlan. Alkotásainak magva a kultúra és történelem nyomainak feltérképezése és megörökítése, hamisítatlan Kal-stílusban.”
A fotókból ízelítő a Punkt oldalán látható. A képekből kiállítás 2025-ben várható.
Karim Kal. Fotó: Karim Kal