Kassán táncolja el Benyovszky történetét a Honvéd

Egyéb

Az est első részében a 30 éves, a ?Magyar Örökség? kitüntető címet viselő Kossuth-díjas Ghymes koncertjét hallhatja a közönség. A felvidéki Nyitrán, 1983-ban Szarka Gyula vezetésével alakult együttes ezúttal a ?30 Fényév? című vadonatúj, a zenekar megalakulása harmincadik évfordulójára létrehozott jubileumi lemeze anyagát mutatja be a kassai közönségnek.

 

A Ghymes zenekar pályafutása szinte példa nélküli és páratlan sikertörténet: működésük alatt eddig 18 önálló albumot jelentettek meg, ezek közül 10 platina és immár 5 aranylemezzé vált. Zenéjüket általában a ?világzene? kategóriájába sorolják, mivel a dallam- és szövegvilágában is egyedülálló, szinte rögtön felismerhető Ghymes-muzsika ezer szállal kötődik az autentikus magyar népzenéhez, de a balkáni, Kárpát-medencei zenei hatások is bőven ?tetten érhetők? művészetükben. Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje mellett a sajátos Ghymes-stílus meghatározó jellemzője ? a Benyovszky táncjáték zeneszerzője és közreműködője ? Szarka Tamás irodalmi értékű szövegvilága és zenéje.

 

A Ghymes koncertet követő ? Benyovszky Móric kalandos életéről szóló ? táncjáték a Honvéd Táncszínház számára az idei évad egyik kiemelt előadása. A látványos táncszínházi produkciót, amelyet Tóth Kázmér díszlete tesz teljessé, 2008-ban mutatták be: a Szegedi Szabadtéri Játékok felkérésére készült darabot ismét a Vincze Zsuzsa forgatókönyve alapján állítják színpadra.

 

A táncjátékban, egy rendkívüli ember szenvedélyes és viszontagságos életútját követve ?bejárjuk? szinte az egész világot, mint ahogy tette azt a híres kalandor, népszerű világutazó és emlékíró a 18. század közepén. Benyovszky Móric, ez a művelt, több nyelven beszélő, a nők számára szinte ellenállhatatlan vonzerővel bíró férfi, gondolataival és ötleteivel jócskán megelőzte korát.

Benyovszky a magyar huszárkapitány és gróf, a szlovák földbirtokos és a lengyel hazafi, orosz hadifogoly Kamcsatkán (ahonnan, a világ első Függetlenségi Kiáltványának megalkotása után elmenekült), majd francia hős, s végül Madagaszkár királya lesz. Színes élettörténete alapján, tetteinek különlegessége miatt méltán nevezhető kora egyik legkiemelkedőbb személyiségének.

 

Benyovszky Móric élettörténetének főbb állomásait és eseményeit bemutató fergeteges lendületű produkcióban a Honvéd Táncszínház táncosai mellett a kassai Železiar, Lengyelországból a sziléziai ?PATRIA" táncegyüttes, a cseh Gabrhel (Gajdoši z Kopanic) együttes valamint afrikai táncosok és felvidéki gyermekek is közreműködnek. A program Magyarország Kassai Főkonzulátusa, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap, a Visegrádi Alap és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásában valósul meg, fővédnöke pedig Balog Zoltán miniszter, valamint MUDr. Richard Raši, Kassa város főpolgármestere.

 

A zenész-énekes főszerepében Szarka Tamást hallhatjuk, Benyovszky felesége, Hanszky Zsuzsanna szerepét Fekete Zsuzsanna táncolja.

A különleges életútról készült darab egyik érdekessége, hogy az idősebb, emlékeit felidéző Benyovszky szerepében Oberfrank Pált, Jászai Mari-díjas színművészt, míg a fiatal Benyovszky szerepében Zámbó Istvánt, a Honvéd Együttes Junior Prima-díjas szólistáját láthatjuk.

 

Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, a Honvéd Együttes művészeti vezetője rendezésében megvalósuló produkció azon túl, hogy egy sokoldalú, emblematikus személyiség, Benyovszky Móric élettörténetét eleveníti fel számunkra, egyúttal a visegrádi országok közös értékek iránti elkötelezettségét, az európai kultúra gazdagságát, a kultúrák közötti párbeszéd elősegítését is szolgálja.

?Személyesen nekem azért is fontos ez a bemutató, mert a nagyapám ? aki megjárta Isonzót is, ? az I. világháború alatt Kassára vonult be katonának, és édesapám is itt kezdte a szolgálatot a II. világháború alatt. Szépnek találom, hogy ebben a városban én, rendező-koreográfusként egy táncjátékkal jelenhetek meg?  ? nyilatkozta Zsuráfszky egy, a közelmúltban készült interjúban.