A 2007. augusztus 6. óta folyó ásatásokon a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat (KÖSZ) többperiódusú bronzkori megtelepedés nyomára bukkant, és egy római kori bennszülött (kelta) településrészletet is feltártak. Az i.e. 1500 körüli, középső- és kései bronzkorból talált leletek a mészbetétes és halomsíros kultúra nyomaira engednek következtetni.
A munkálatok során a római kori településen több - kemencével ellátott - házat, műhelyeket, különálló kemencéket, kutakat, számos gödröt és egy árkot azonosítottak be a régészek. A házak és műhelyek kissé szabálytalan alaprajzú, négyszögletű, kb. 5-7 x 4-5 méter hosszú, tipikus római kori kelta építmények. Bennük cölöplyukak, gödrök, ill. esetenként kemencék találhatók, iletve látható az épületek többszörösen megújított döngölt padlója is.
Az egyik legértékesebb leletnek egy jó állapotban lévő kelta edényégető kemence számít, amely nagy számban tartalmaz kerámiát. Megkezdődtek a tárgyalások a feltárt objektum kiemelésére, ugyanis a Bátaszéki Tájház jelezte igényét a kemence kiállítására. A leletanyag többi része a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményét gyarapítja majd.
A folyómeder felső üledékrétege nagy számban tartalmazott kagylókat és csigákat. A későbbi korokban (főleg a római korban) agyagnyerő gödröket és kutakat létesítettek a helyszínen.