Kemény legyél, mint a Lánchíd oroszlánja - Interjú a Kaleffel

Egyéb

Gimnazista éveitek alatt a Széll Kálmán tér szolgált számotokra találkozási pontként: most, hogy feltúrták, merrefele van a vadászterületetek? Lehet-e majd vajon az új tér is hasonló közösségi pont, mint a ?60-as években a ?Kalef??

Nagyon reméljük, hogy lehet majd! Biztosan nem lesz ugyanolyan, vagy még hasonló sem, de nem is ez a lényeg, hanem amit jelképez számunkra. A közös élmények és az egész kistini korunk, az első buli időszak ízei. Az éjszakai buszra várás, az első randik, a rossz gyrosok és a kerek reggel fél nyolcas iskolába menés előtti néhány slukkok. A fiatalság persze nem ér véget az fiatal felnőtt léttel ? sokan összekeverik és hirtelen megkomolyodnak. Valójában, amiről akkor álmodozni kezdtünk, azt most dolgozzuk ki egészen konkrétan. Tele vagyunk még mindig vágyakkal és teendőkkel, de most tudatosabbak vagyunk. A próbaterem az új találkozópont, vagyis a Kalef.

Hogyan lett a két fiatal lányból és fiúból együttes? Hogyan csatlakozott hozzátok Matyi, az új, második gitáros?

Régről ismerjük egymást, még általános iskolában alapítottuk az első zenekarunkat hárman a mostani felállásból. 16 évesen feloszlottunk, néhány évre elkalandoztunk zeneileg, ki-merre. Egy közbelépő, random koncertlehetőség hozott össze egy Fanó és Marcell akusztikus duót, amire készülve felelevenedtek régi számok. A billentyű-gitár páros Dani basszusgitár játékával vált trióvá, majd jónéhány fellépés és álmodozás után kitaláltuk, hogy ebből csináljunk egy hagyományosabban megszólaló hangos alter rock projektet. Ekkor jött a képbe Miko, a dobos kollegina, akit Dani ajánlott a Kőbányai Zenei Stúdióból. Lévén hogy osztálytársak, jól ismerik egymás, a zenei ízlésük, attitűdjük hasonló, tehát reméltük, hogy beleillik majd a képbe. Az első találkozásunkkor nyilvánvalóvá vált, hogy ez működni is fog. Nagyon szerencsések vagyunk, Miko a legjobb női dobosok közé tartozik Magyarországon, nagyon büszkék vagyunk rá.

Az első évünket számírással és szakmai versenyeken való aktív részvétellel töltöttük, mindenhol ott voltunk, ahol csak lehetett és érdemesnek gondoltuk elmenni, megmérettetni magunkat. A hivatalos fb oldalunkon listáztuk is díjainkat. Az élet azonban úgy hozta, hogy szükségessé vált egy második gitáros érkezése. Nagyon hálásak vagyunk Matyinak, hogy kiegészít bennünket, kiváló gitáros, jó vele dolgozni és pillanatok alatt beilleszkedett.

Ha receptként kellene leírnotok a stílusotokat, melyek lennének az összetevők? Vannak-e bevált fogások?

Egy bögrényi Marcell-szöveg, 25-25 dkg dob-basszus szekció, késhegynyi chilis billentyűjáték, ami kiszínezi, külön ízt ad a változó koncepciónak. Eddig Marcell dallamai és gitárakkordjai adják meg a fő jelleget, az esetek többségében ez mindig így volt, ő a főszakács, mi pedig a fűszerezők. A női vokálok kiváltképp fontosak az összhatást tekintve. Bevált fogásaink közé tartozik a Krumpliföld, illetve egy Teát Sóval című dalaink, úgyhogy van bőven választék, van mit fogyasztani. Matyi gitárjátéka még egy érdekes plusz ízt adhat a daloknak, ezzel kísérletezünk éppen.

Hogy alakul az a bizonyos nagylemez?

A lemez matériája megalakulásunk óta íródik. Az első fellépésünk három dallal történt Pakson, egy országos tehetségkutatón, amit sikerült megnyernünk. Ez adta a kezdőlöketet még több szerzemény megírására, illetve a hatalmas lendületet ahhoz, hogy viszonylag friss zenekarként rövid idő leforgása alatt összeálljon egy komplett lemezanyag. Matyi érkezésével némileg át kell hangszerelni ezeket, ez a feladat még előttünk van, de igyekszünk helytállni ilyen téren is a fellépések, médiaszereplések, önmenedzselés mellett.

Mennyiben segítette fejlődéseteket a Cseh Tamás Program és a hozzátok rendelt mentor?

Abszolút segített, hiszen hiába a megannyi fellépés, baráti segítség, támogatás, saját energiatenger, jelentős tőke nélkül egy zenekar hosszú időre állóvízbe tud keveredni, pláne az elején. Profi anyagokhoz profi megjelenés kell, mi pedig nem szerettük volna lejjebb adni, ezért pályáztunk. Egy zenekar igazán egy lemezzel tud valamit letenni az asztalra, ehhez kellett nekünk segítség. Nagyon régi álmunk volt ez, rengeteg kapu nyílik majd így meg előttünk. Persze nem is állíthatnánk ennyire magabiztosan mindezt, ha nem lenne a hátterünk profi. A Vastag Gábor által vezetett SounDay stúdió, ahova bevonulhatunk, a mentor, Szalai Attila ?Kecske?, aki rengeteget segít, tanácsokkal lát el bennünket. Eléggé összenőttek a szálaink, reméljük, még sokáig dolgozhatunk együtt a pályázati feltételek teljesítése után is.

Mi volt eddig a legnagyobb kaland a zenekar történetében?

Még így egy szál demóval, profi album nélkül is hihetetlenül szerencsések vagyunk. A tehetségkutatókon felfigyeltek ránk szakmabeliek, így lehetőségünk nyílt például az Intim Torna Illegál előtt játszani több ízben is, először az Akvárium Nagyhallban - több száz emberes közönséggel, amit el se hittünk. Letolhattunk egy farsangi bulit a Barba Negrában a Pál Utcai Fiúkkal ? ez gyakorlatilag egy közös turné utolsó állomása volt. Éppen Debrecenbe tartottunk velük egy korábbi buli kapcsán, amikor a menedzserük felhívott bennünket, hogy lenne-e kedvünk a Kiscsillaggal játszani szintén az Akváriumban. Alig tudtunk hinni a fülünknek, mire leértünk, teljesen fel voltunk spannolva. Mivel Lecsó mindkét zenekarban benne van, rögtön el is újságoltuk neki a hírt, előbb tudtuk meg, mint ő, de örült neki. Lovasi Andrással találkozni a mi műfajunkban nagyjából olyan, mint egy mezei autószerelőnek találkoznia Schumacherrel, úgyhogy ezek nagy élmények voltak.

De ha vicces sztorira vágytok, egyszer vízibiciklivel kellett a hangszereinket szállítani Balatonbogláron, mert autó nélkül a parton sétálva vittük minden holminkat és eltévedtünk. Stoppoltunk, de ennyi cucc láttán nem vettek fel minket, úgyhogy annak érdekében, hogy ne késsünk el, muszáj volt a vízi utat választani?

Hol lehet majd veletek legközelebb találkozni? Vannak-e egyéb nagy terveitek?

Lemezmegjelenés előtt állunk, ezekkel a kondíciókkal bonyolultabb nagy lehetőségeket megragadni, úgyhogy most főleg az elkészítésére koncentrálunk, de persze elcsíphettek bennünket néhány fesztiválon, klubkoncerten. Most a Belmondo zenekarral turnézunk májusban, júniusban pedig írunk egy kisebb kört Tatán, Pilisszentivánon. Illetve találkozhattok velünk a fővárosban is, rögtön a nyár első hónapjának szombatján zenélünk majd az A38 hajó tetőteraszán a Pegazusok Nem Léteznek társaságában.