A Kozma utcai Gyűjtőfogház udvarán 1957. június 28-án felakasztották Tóth Ilona ötödéves orvostanhallgatót. Állítólagos bűntársaival, Gyöngyösi Miklóssal és Gönczi Ferenccel már két nappal korábban végeztek a kommunista rendszer pribékjei. A budapesti fiatalokat az ÁVH-snak hitt Kollár István rakodómunkás 1956. november 18-i meggyilkolásában találták bűnösnek.
Azóta sokan feltették a kérdést: Tóth Ilonkáék – a forradalom „szent ügyének” védelmében – valóban elkövették-e gyilkosságot? Vagy a szabadságharcot leverő kommunista állampárt által elvárt, koholt vádak alapján meghozott, igazságtalan és jogszerűtlen ítélet áldozatai voltak?
Az tény, hogy Tóth Ilonkáék aktív részesei voltak a budapesti forradalmi eseményeknek. Akárcsak Szentgáli István ÁVH-s főhadnagy, aki fegyverrel védte a Pártszékházat. Sorsuk tragikus módon összekapcsolódik, amikor Szentgálit bízzák meg a Tóth-ügy nyomozásával. A vizsgálótiszt és a vádlottak egy dologban értettek egyet: mindannyian a népet szolgálták.
A könyv nem dokumentum-képregény, az események egy lehetséges, de ma már nem bizonyítható sorozatát mutatják be Sinonimo és Levi története alapján, Terebesi Gyula rajzaival.
A képregény első 30 oldala ingyenesen elérhető ezen a linken.
Fotók forrása: Képes Krónikák Kiadó