A képzelet erején gondolkoznak

Kultpol

 
(MTI) - A TEDxDanubia-rendezvénysorozat a mára már fogalommá vált nemzetközi TED (Technology, Entertainment, Design) konferenciák első önálló szervezésben megvalósuló hivatalos magyarországi változata. A cél egy olyan közeg létrehozása, ahol egy jobb, élhetőbb és fenntartható jövő érdekében születhetnek víziók, és ahol közösen lehet gondolkodni, tenni azért, hogy ezek valósággá válhassanak.
    
Mint azt Mányai Csaba, a szervező Vis Mentis Nonprofit Kft. egyik alapítója elmondta, konferenciáikra, amelyek sorában a mostani már a harmadik lesz, a legkülönbözőbb területekről hívnak előadókat. A pénteki rendezvényen Csányi Vilmos etológus, Csermely Péter hálózatkutató, Freund Tamás agykutató, Galántai Zoltán jövőkutató, Kiss László csillagász, Mandel Róbert zenetörténész vagy Szvetelszky Zsuzsanna pletykakutató mellett számos olyan külföldi szakembert is hallhat a közönség, akik már nemzetközi TED-konferenciákon is előadtak.
    
Itt lesz Julian Treasure hangépítész, aki azt kutatja, hogyan lehet kihasználni a hangok erejét az üzleti világban, Carolyn Steel építész, ételurbanista, aki a városok kialakulása és az ételek közötti összefüggéseket vizsgálja, Carin King divattanácsadó, Stuart Schulzke, a FORA.tv alapítója, Nic Marks, a Happy Planet index kitatálója, John Foppe motivációs tréner, aki karok nékül született. A legnagyobb várakozás minden bizonnyal Tomicah Tillemann előadását előzi meg, aki Hillary Clinton amerikai külügyminiszter vezető tanácsadója a civil társadalom és fejlődő demokráciák területén.
    
A szervezők hisznek abban, hogy a mai világ kihívásaira a válaszokat a határokon átívelő, interdiszciplináris párbeszéd adhatja meg. Egyre inkább ez jelenti a kreativitás és az innováció forrását, e nélkül ma már elképzelhetetlen a versenyképesség. Az ilyen alkotó együtt gondolkodásnak azonban jelenleg még nincsen igazán széles platformja - ezt és a közös jövőnkről folytatott párbeszéd aktuálpolitizálástól független közegét szeretnék megteremteni Magyarországon a TEDxDanubia-rendezvényekkel.
    
Ezeken a konferenciákon azonban nemcsak az előadók, hanem a közönség is "válogatott" - tette hozzá Szénási Zoltán, a Vis Mentis másik alapítója, aki szerint azonban ez nem azt jelenti, hogy egy "elit rendezvényről" lenne szó, hiszen nagyon különböző a résztvevők háttere, a milliárdostól a gyógytornászig. Mivel azonban fontos, hogy olyanok jöjjenek el, akik maguk is aktív részesei kívánnak lenni a párbeszédnek - amelyet az előadás-blokkok közé beékelt hosszú beszélgetés-szünetek is segítenek - a közönség tagjainak is át kell esniük egy jelentkezési folyamaton.
    
Arra a kérdésre, hogy vannak-e már kézzel fogható eredményei a tavaly januárban elindított budapesti rendezvénysorozatnak, Mányai Csaba példaként említett egy nyomdai céget, amely az egyik tavaly őszi előadás hatására az innovatív környezettudatosság jegyében teljesen átalakította céges működését, növelve a hatékonyságot is.
    
Ez a kezdeményezés a megvalósuló ideákról szól - fűzte hozzá Szénási Zoltán, aki szerint a konferenciasorozat egyik sikere pont abban rejlik, hogy nemcsak beszélnek arról, hogy milyennek kellene lennie a világnak.
    
A szervezők szerint a rendezvény 18 perces - gondolatébresztő és szórakoztató - előadásaival a hagyományos konferenciák helyett inkább egy egész napos színházi produkcióhoz hasonlít. A konferenciára már több mint egy hónapja elfogytak a jegyek, az érdeklődők azonban az interneten élőben is végignézhetik a programot a www.tedxdanubia.com/webcast címen, valamint a TEDxDanubia Facebook-oldalán is.