(MTI) - A kiállítótérben több mint 100 kétoldalas tabló lóg a plafonról: zabpehely feliratú zacskótól, a film- és kiállítás plakátokon át a tankönyvborító tervekig, valamennyi a mindennapi életet finoman meghatározó grafika.
A kiállítás megnyitója előtti sajtóértekezleten Futó Tamás, a Magyar Grafikai Stúdiók Egyesületének elnöke elmondta, hogy a pályázatra beérkezett anyagból szakmai zsűri választja ki minden évben négy kategóriában, hogy ki volt a legjobb tervezőgrafikus.
Lőrincz Attila alelnök ismertette, hogy idén, az ötödik évben a négy mellett - meglepetésként - ötödik díjat is kiadtak a Hazai tervezőgrafikáért elnevezéssel, ezt a kitüntetést Pohárnok Mihály kapta grafikai és szervező munkájáért. A többi közt ő a főszervezője a Design Hét rendezvénysorozatnak, s korábban ő tervezte meg a Malév arculatát. A titkot mindenki megtartotta, így Pohárnok Mihály meglepetten és meghatódottan vette át az elismerést.
Az Aranyrajzszög-életműdíjat Felvidéki András, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanára kapta könyv illusztrációiért. Sok és sokféle műfajú kötetet illusztrált, de a méltatásban kiemelték a 70-es, 80-as években kifejtett munkásságát, a könyv illusztráció mellett filmplakátjait.
A második kategóriában az utóbbi évek grafikai tevékenységéért Kara György kapott elismerést könyvterveiért és az autós biztonsági öv propagálásáért a Véd című óriásplakáton. Ismert az általa tervezett Budapest város címere is.
A kulturális kategóriában Nádai Ferenc érdemelt díjat elsősorban a Filmvilág című lap tervezéséért.
A szuverén tervezőgrafika díját Németh Ludwig Gábor kapta az egyik papírcégnek 15 éve folyamatosan készített, állandóan megújuló katalógusaiért.
Futó Tamás az MTI kérdésére elmondta, azt még nem tudják lemérni, hogy az ötödik éve megrendezett tervezőgrafikai tárlat mennyire keltette föl a vállalatvezetők, könyvkiadók és más cégek érdeklődését, azt viszont elmondhatja, hogy tavaly 10 ezren látták a kiállítást.
Varga Balázs bemutatta a Plakát.hu című kötetet, amelybe a zsűri 1500 plakátból 300-at beválasztott. Ez az egyesület második kiadványa, az első az Embléma.hu című volt. Civil kezdeményezés nyomán adták ki mindkettőt, és azért hu, mert háttérben van egy honlapjuk is, amelyen megtekinthetők egyenlőre csak az emblémák. A tervezőgrafika értékelésénél sok a bizonytalanság - mondta - ezért segédanyagnak szánták a köteteket a dilemmák feloldására.
Az Aranyrajzszög kiállítás november 19-ig látogatható a Gödör Klubban.