|
Bodolay Márton munkája |
A metódus a fotográfusokat újabb és újabb témák feldolgozására, sorozatok készítésére, évszakváltások követésére ösztönzi, a képnézegetőket pedig arra, hogy maradjanak ?képben?, rendszeresen nézzék a honlapra feltöltött újabb fotókat és drukkoljanak. Az éves munka legjobbjait Budapest után sok más városban is bemutatják. Az egyszeri rámozdulásból így hobbi, később akár hivatás lesz, a fotók készítői pedig minél több időt töltenek természetközelben. A pedagógiai szándék a háttérben marad, a módszer tökéletesen működik.
|
Daróczi Csaba munkája |
A siker akkora, hogy már a második évben, 2011-ben több mint 400 fotós 3000 képe állt versenyben a szakmai zsűri előtt. A kiállítás és a honlap képanyaga azt jelzi, hogy a kezdeményezés messze túllépett a lelkes amatőrfotósok klubján: olyan felvételeket is találunk, amelyek gyaníthatóan innen mennek tovább a nemzetközi versenyekre. A természetfotó riportere kategória idei győztese, Daróczi Csaba például több képén is földöntúli megvilágításban láttatja a természet lényeit és a puszta tájat és rendkívüli érzékenységgel mutatja meg a szél, a víz, a fények, a fák belső ritmusát.
|
Géczy Dorottya munkája |
Kis Csaba, aki szintén kategóriát nyert, a táj romantikus szépségét és az állatok drámai gesztusait emelte ki. Géczy Dorottya az impresszionista festészethez közeli hatásokkal ért el különleges atmoszférát, Barbalics Nándor monokrómba hajló puritánsággal közelít rá a jégvirág faktúrájára vagy az őszi lombra. Néhány fotós persze egyszerűbb megoldást választ, színhatásokkal és a természetben bőven kínálkozó, szentimentális beállításokkal operál, de a kiállított anyag ? 41 természetfotós több mint száz felvétele ? egészében tekintve igazán figyelemre méltó. A 2010-es válogatás már könyv formájában is megjelent és az idén elnyerte a Magyar Nyomdaipari Szövetség Pro Typographia ezüst díját.