Bemutatkozott az új zágrábi Kortárs Művészeti Múzeum

Képző


msumuzeum_zagrab_lumu_vladimirstojiisavljevic_snjezanapinteric_bencsikbarnabas_bytsd.jpg
Vladimir Stojisavljevic, Snjezana Pintaric és Bencsik Barnabás
 
November 18-án a Ludwig Múzeumban mutatták be a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeum új épületét, amely december 11-től szolgál az intézmény új otthonaként. Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum igazgatója kiemelte: a zágrábi múzeum hasonló anyaggal és megközelítéssel dolgozik, mint a Ludwig, ez pedig számos együttműködés lehetőségét veti fel a két intézmény között. Tulajdonképpen az utóbbi 125 évben nem épült a zágrábi Kortárs Művészeti Múzeumhoz hasonló volumenű, kifejezetten múzeumi célokra létrehozott intézmény Zágrábban - mutatott rá a december 11-én megnyíló új épület kapcsán Snjezana Pintaric, az intézmény igazgatója. Elmondta: a múzeum a kezdetektől nemzetközi intézményként működött, több mint ötvenéves története során olyan műveket igyekezett összegyűjteni, amelyek valami újat, mást mutattak.
 
A múzeum eddigi épülete Zágráb óvárosában helyezkedett el, az új épület elhelyezését pedig hosszas vita előzte meg. Végül a város új része mellett döntöttek, amelyet ezáltal szeretnének egy új kulturális központtá, pezsgő művészeti élet színterévé tenni. Az Igor Franic építész tervei alapján 2003-ban megindult kivitelezés egészen monumentális és a kortárs művészet folyamatos változásához maximálisan illeszkedő épületet hozott létre. Zágráb városának képviseletében Vladimir Stojisavljevic úgy fogalmazott: nincs, ami jobban dokumentálná a nemzeti identitást, mint egy ilyen kortárs intézmény. A modern művészeti intézmények szerinte ilyen értelemben "katedrálisoknak" is nevezhetőek, hiszen a történelmi identitást hordozzák magukban.
 

msumuzeum_zagrab_byjasenkorasol-4.jpg
Az új múzeum Zágrábban
 
A mintegy tizenkétezer műtárgyat számláló gyűjteménnyel rendelkező múzeum új célkitűzése, hogy a lehető legszélesebb közönséget, a legkülönbözőbb érdeklődésű látogatókat csalogassa be falai közé. A földszinten így a látogatók sokoldalú kiszolgálására kialakított tér, könyvtár és olvasóterem, multimédiás előadóterem és étterem található. A múzeum kiállítóterei három szinten helyezkednek el, amelyeknek egyik legfontosabb előnye, hogy átjárhatóságot biztosítanak az állandó és az időszakos kiállítások közt. Az intézmény gyűjteményének körülbelül felét horvát, másik felét pedig nemzetközi alkotók művei teszik ki, köztük olyan nevekkel, mint például Anette Messager, Dalibor Martinis, Sanja Ivekovic, Joseph Beuys, Sonia Delaunay, vagy On Kawara. A gyűjtemény első kiállítása Mozgó gyűjtemény (Collection is Motion) címmel a múzeum 600 alkotását vonultatja fel. Ahogy az igazgató rávilágított: bizonyos időközönként - a kortársra jellemző folyamatos változás jegyében - az állandó kiállításukat is át fogják rendezni.