Buchenwald elfeledett asszonyai

Képző

(MTI) - A németországi Buchenwald és Mittelbau-Dora Emlékhelyek alapítványa állította össze ezt a vándorkiállítást a Buchenwald altáboraként működött Münchmühle kényszermunkatáborba zsúfolt zsidó lányok és asszonyok, köztük lengyelek, franciák, ukránok, szerbek, magyarok okmányaiból, fényképeiből, tárgyaiból.
 
Olyan tárlatot láthat az érdeklődő, amely audiovizuális eszközök segítségével ismerteti meg a tábor és a fogva tartott nők történetét, a tárlókban pedig ott lesznek az asszonyok akkor viselt ruházatai, bakancsok, pokrócok és a gyár - ahol kényszermunkán voltak - egy-egy terméke.
 
 
A második világháború idején, 1944-ben néhány hónap alatt több mint 400 ezer zsidót deportáltak Magyarországról. A lányokat, asszonyokat Auschwitzban a munkára való alkalmasság szerint kiválogatták. Mintegy ezer magyar nőt - más nemzetiségűkkel együtt - az allendorfi robbanóanyag-gyárakban dolgoztattak és Buchenwald altáborában, Münchmühle lágerben őriztek. A nők mérgező robbanóanyagokkal dolgoztak, arcuk, bőrük színe hamarosan olyan sárga lett a vegyszerektől, hogy a lakosság "citromnak" hívta őket.
  
A tábort a szövetséges csapatok 1945 áprilisában szabadították föl, kevesen élték túl a megpróbáltatásokat, de volt köztük egy magyar asszony, Fahídi Éva, aki Anima rerum (Dolgok lelke) címmel megírta visszaemlékezéseit. Fahídi Éva szeptember 20-án, az egyházközség összegyülekezési napján beszél majd buchenwaldi emlékeiről és könyvéről, amely két éve látott napvilágot.
 
A túlélő asszony emlékezését rögzítő videót folyamatosan vetítik majd a kiállításon, amely október 18-ig lesz látható.