Dijoni vadak, bordeaux-i bizsergés

Képző

 Ópium

A Párizsi Magyar Intézet - Collegium Hungaricumként - nem csupán a francia fővárosban képviseli a hazai kultúrát, oktatást és tudományt, hanem egész Franciaországban. Ennek megfelelően - együttműködve a Magyar Nagykövetséggel és a szakattasékkal - rendszeresen szervez és támogat rendezvényeket a legfontosabb vidéki nagyvárosokban, kapcsolatokat teremt az egyetemekkel és a kulturális szervezetekkel.

 
Erre jó példa az idén második alkalommal megrendezendő bordeaux-i Magyar interferenciák című rendezvénysorozat. A Balassi Intézet anyagi támogatásával a helyi egyetem lektora, Varga Róbert szervezi az egyhetes fesztivált, amelyet Cseh Gabriella, a főleg az autonóm riport műfajában alkotó, 2007-ben André Kertész-ösztöndíjat kapott fotográfus és Fréderic Desmesures francia sajtófotós közös kiállítása nyit meg. A kifejezetten erre az alkalomra készült képek témája: Budapest és Bordeaux, azaz a "Folyóparti városok".  "Párizs kisugárzása, az ottani markáns magyar jelenlét nem feltétlenül ér el Bordeaux-ig, így fontos, hogy ebben a nyugat-franciaországi nagyvárosban külön is bemutatkozhassanak művészeink" - magyarázza Varga Róbert lektor. Az eseménysorozat remek alkalom arra is, hogy Ecsedi-Derdák András, a párizsi kulturális attasé találkozzon az egyetem új vezetésével, tovább erősítve a magyar lektorátus szerepvállalását.
 
Ízelítő a programból:
 
 Nyugalom

Hommage ? Fejtő Ferenc címmel az életének 98. évében elhunyt író-újságírónak, történésznek konferencia és filmvetítés keretében állítanak emléket a szervezők. Bartis Attila - akinek könyvét a Sétát két hete publikálták Franciaországban - Almássy Évával közösen tart Kölcsönvett nyelv címmel irodalmi beszélgetést. Nikolényi Gergely és Futaki Attila pedig az első Franciaországban kiadott magyar képregényt, a Spirált népszerűsíti. Szász János Ópium, avagy egy őrült nő naplója, illetve Alföldi Róbert Nyugalom című filmjeit vetítik le a közönségnek. A fesztivál árpilis 4-én a "Hangfestők" trió fellépésével zárul. A Párizsi Magyar Intézetbéli koncertjük után Bartók Eszter, Sinha Róbert és Vidák Róbert triója spanyol flamencóval ötvözött magyar népdalfeldolgozásokból álló műsort mutat be Bordeaux-ban.

 
Míg Bordeaux-ban április elején befejeződik a fesztivál, Dijonban akkor kezdődik csak igazán a "tánc". Illetve a táncon kívül szinte minden. A június 15-ig megtekinthető Magyar vadak-kiállítás harmadik és egyben utolsó állomásához érkezett. A dél-franciaországi Céret és az északi Cateau-Cambrésis után, ahol összesen 82 ezren látták a kiállítást, most Dijonban állítják ki azt a 116 festményt és 44 rajzot, amelyeket Magyarországon 2006-ban mutatott be a Magyar Nemzeti Galéria. A kiállítás "Matisse és barátainak" festményeit konfrontálja a magyarok - többek között Czóbel Béla, Rippl-Rónai József, Tihanyi Lajos és Ziffer Sándor - által készített művekkel. A tárlat, amelyet Nikicser László nagykövet és a város vezetősége közösen nyitottak meg, országszerte óriási reklámot kapott: kirakatokban, buszok oldalán és óriásplakátokon hirdetik Magyarország alkotóit, művészeit.
 
Május 16-án a dijoni színházban Pintér Béla Parasztoperáját, a Science-Po egyetemen pedig Magyarország történelméről és zenéjéről, illetve a párizsi fauvizmusról és a közép és kelet-európai expresszionista irányzatokról szóló előadásokat hallgathatják meg. A mozi Dijonban sem maradhat ki a műsorból: Pálfi György filmjeiből tekinthetnek meg válogatást a nézők.