A 30 évre szóló szerződés értelmében az Abu-Dzabi Louvre nevet viselő múzeumot Franciaország tervezi meg és építi fel, anyagát pedig a Louvre és más francia múzeumok által kölcsönzött művek szolgáltatják majd. Mindennek fejében az emírség különböző címeken összesen 1 milliárd eurót (253 milliárd forint) fizet a következő három évtizedben. Ebből az összegből csak a Louvre "márkanév" használatának ára 400 millió euró: ebből 150 millió eurót egy hónapon belül utal át a sivatagi állam, a többit 30 év alatt részletekben.

A szerződést francia részről Renaud Donnedieu de Vabres kulturális miniszter, az emírség részéről Szultan ben Tahnun an-Najan, Abu-Dzabi Kulturális Igazgatóságának elnöke, a királyi család tagja írta alá. A múzeumot Jean Nouvel francia építész tervezte, felépítésének költségeit (83 millió euró) az emírség állja. A 24 ezer négyzetméteres épületben 8 ezer négyzetméter lesz a kiállítási tér.

A múzeum felépítésének tervét nagy vita előzte meg Franciaországban, a kulturális élet számos képviselője fejezte ki abbeli aggodalmait, hogy a művészet áruvá silányul, a műtárgyak megsérülhetnek vagy éppen a konzervatívnak ismert muzulmán ország hatóságai cenzúrát gyakorolhatnak bizonyos művek felett. Egy internetes petíciót - amely azt hangsúlyozta, hogy "a múzeumok nem eladók" - 4700-an írtak alá.

A francia kulturális miniszter azonban, aki a múzeumok vezetőiből összeállított küldöttség élén érkezett a sivatagi országba, éppen ellenkezőleg "rendkívüli lehetőségnek" nevezte a projektet és kijelentette: a francia múzeumokat nem fenyegeti veszély, a birtokukban lévő művek "elidegeníthetetlenek". A szerződés szerint az Abu-Dzabi Louvre egyetemes múzeum lesz, amely elsősorban a nyugati művészetet mutatja be, de képviseli "valamennyi civilizációt, bemutat minden korszakot, beleértve a kortárs művészetet is" - "a két fél kulturális értékeinek tiszteletben tartása mellett".

A Louvre és más francia múzeumok az új intézmény 2012-re tervezett megnyitásától számítva tíz éven át - alkalmanként két évet meg nem haladó időtartamra - önkéntesen kölcsönöznek majd műalkotásokat az Abu-Dzabi Louvre számára. Az első négy év során évente - rotációs alapon - 300, majd három éven át 250, újabb három éven át 200 műalkotás kerül kölcsönként az emírségbe. Emellett 15 éven át évi négy kiállítást szerveznek az Abu-Dzabi Louvre-ban: ezek közül egy nagy, egy közepes és két kamarakiállítás lesz.

Egyébként a "kihelyezett" Louvre csak egyike lesz az Abu Dzabiban, a Szadijat (Boldogság) szigeten létesülő négy nagy múzeumnak. Itt épül fel az ország Nemzeti Múzeuma, továbbá a New York-i Guggenheim helyi "fiókja" is (hasonló már működik Velencében és Bilbaoban), továbbá egy tengerészeti múzeum. Mindez a hatalmas hangverseny- és előadóközponttal együtt nagy kulturális központot alkot majd, a Szadijat-sziget kulturális negyedét - amely a maga részéről az Abu-Dzabiban 27 milliárd dollár költséggel tervezett hatalmas új turisztikai komplexum része lesz.

Az emírség vezetői azt remélik, hogy ezzel országuk a világ egyik vezető turisztikai célpontjává válik.

(Múlt-kor/MTI)