(MTI) - A művész Répcelakon született 1928. április 27-én. Győrben fémöntő mestervizsgát tett, majd Budapesten, az Iparművészeti Főiskolán Borsos Miklós tanítványaként diplomázott 1955-ben. Később a főiskolán az ötvös tanszék vezetője lett, több mint 20 évig tanított. Mintegy 200 tanítványát nemcsak az ötvösi és vésnöki mesterség technikai fogásaival, hanem a tér és az anyagformálás törvényeivel is megismertette.
Engelsz Józsefet szülővárosa, Répcelak díszpolgárává avatta. Az új templomban több rézdomborítását is elhelyezték, a városban több kiállítása volt. A Semmelweis Egyetem rektori lánca is az ő munkája, a láncon függő Semmelweis-érmét lemezdomborítással készítette.
Művei gyakran archaizálnak, a görög, a bizánci és a honfoglalás korabeli magyar művészet hangulatát idézik, de munkáiban szembesülhet a szemlélő a magyar népművészet kifejezésvilágával is. Bel- és kültéri épületplasztikái sajátos organikus formákból épülnek fel, mint például a pillérburkolat a Fészek Művész Klub Nagytermében.
A hazai kiállításokon kívül megismerhették Engelsz József munkáit Párizstól Koppenhágán és Drezdán át egészen Kairóig. Közgyűjteményekben is őrzik műveit, így például a Magyar Nemzeti Galériában, a Magyar Nemzeti Múzeumban és Esztergomban, a Főszékesegyház Kincstárában is található alkotása.