Hantai Simon 1922-ben született Biatorbágyon, budapesti művészeti tanulmányai után először Olaszországba, majd 1949-ben Párizsba költözik, az állampolgárságot 1966-ban kapja meg.
Korai művei, tanulmányai - köztük sok önarckép - stiláris sokféleségük ellenére is jelzik festészetének franciás igazodását. 1950-től fantasztikus lények, organikus formák, biomorf alakzatok jelennek meg a vásznain - tájékoztat az Elektronikus Felsőoktatási Tankönyv- és Szakkönyvtár honlapja. Bretonnal való megismerkedését követően festi nagyméretű szürrealista képeit: vásznait elborítják az organikus növényi formák, az erőteljesen színezett, de feketével fedett képsávok. A szürrealista képekkel párhuzamosan, a folyamatos kísérletezés, illetve a szürrealista gyakorlat eredményeként festészete egyre erőteljesebben gesztikussá válik, a figuráció és a figuratív alakzatok helyét jelek veszik át.
Az '50-es évek végén, a szürrealizmussal és Bretonnal való szakítása után festi all over gesztusfestményeit, sötét alapon fehér keresztes vásznait, kalligráfiáit. 1960-ban kezdi meg a pliage, mint festői módszer alkalmazását: az előzőleg összegyűrt vásznat befesti, majd a száradást követően kihajtja, az így keletkező, festéknyomokból konstituálódó kép tulajdonképpen a vászon saját lenyomata.
Hantai kiállított a Pompidou-központban és Franciaországot képviselte az 1982-es velencei biennálén.