(MTI) A szervezetet egy világhírű kiállítás ? illetve annak anyagából készült könyv ? inspirálta. A Family of Man (Az ember családja) című fotótárlatot először 1955-ben New Yorkban láthatta a közönség. A kiállításon a 273 híres és névtelen fotós 508 képét mutatták be ? az anyagot több mint kétmillió fotóból válogatták ki. A bemutató anyagából aztán azonos címmel albumot jelentettek meg a szervezők.
Mára a digitális fényképezés elterjedésével bárkiből válhat fotóriporter. Az aday.org-nál éppen ezt akarják kihasználni, ezzel teljesebb képet kapni a mai ember mindennapjairól a Föld különböző pontjain. Az élet örömeiről, bánatairól szóló komplex anyagból pedig szintén vándorkiállítás, majd könyv készül a későbbiekben.
Jeppe Wikstrom fotóriporter, könyvkiadó, a projekt egyik szervezője szerint a kezdeményezés célja, hogy megörökítse közös emberségünk egy pillanatát, és a mindennapokba engedjen betekintést. Ezt a riporterek ritkán örökítik meg. "A szenzációhajhászás ? hírességekkel, katasztrófákkal és a valóságshow-kkal ? sokkal általánosabbá vált a médiában. Néhány hónappal ezelőtt Párizs mindennapi életéről kerestünk fotókat az egyik legnagyobb ügynökségnél. A keresőszót beírva az első több ezer találat Paris Hiltonról készült képeket tartalmazott. Ilyenek a mai viszonyaink."
A projekthez előreláthatólag számos híresség is csatlakozik: Richard Branson, a Virgin cég tulajdonosa, Mary Robinson korábbi ír elnök és Desmond Tutu dél-afrikai érsek, szabadságharcos. Utóbbi szerint a fotók segíthetnek az emberek közötti kapcsolatok építésében, és "áthatolnak a nyelvi, életkori, nemi és kulturális korlátokon".
Wikstrom szerint várhatók képek a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó asztronautától, Andre Kuiperstől, a Déli-sarkon tartózkodó kutatóktól és egy Csomolungma-expedíciótól is.
Robyn svéd énekes ? aki amúgy is szívesen fotózik ? azt mondja, azért állt a kezdeményezés mellé, mert úgy gondolta, hogy az "igazán demokratikus és modern". "Olyan valami lesz, amit sokan sokáig fognak majd tanulmányozni, olyan dolgok miatt, amelyeket mi még elképzelni sem tudunk egyelőre".
A képeket az interneten publikálják, könyvet válogatnak össze az anyagból, és azt afféle "időkapszulaként" elássák egy svédországi rézbányában is.
"A jövőbe küldött üzenet különösen fontos. Nem akarjuk, hogy csak Paris Hiltont lássák a későbbi generációk belőlünk" ? tette hozzá.