Emlékkiállítás Novák Ede munkásságáról

Képző


rakocziut4_novakede_byepiteszforumhu.jpg
A Rákóczi út 4.

(MTI) - A szervező alapítvány közlése szerint az Építészet hónapja keretében megrendezett tárlat apropóját az 1951-ben elhunyt építész hagyatékából előkerült korabeli fotográfiák adták. A bemutatott anyag mintegy 150 archív és új fotón keresztül idézi fel Novák Ede épületeinek egykori, illetve mai állapotát, ezek mellett számos tervrajzot, személyes dokumentumokat, díjakat is felvonultat.

    
A tárlat Novák Ede teljes munkásságát nyomon követni kívánja, így a látogató áttekintheti a Kós Károly-i népi építészeti hagyományok követésétől induló pályafutást a klasszicizáló historizáláson keresztül a modern építészeti tendenciákig (Art Deco, Bauhaus).
   
A tevékenysége során hosszú ideig Barát Bélával közösen dolgozó Novák Ede számos bérházat és villát tervezett; munkái közül műemlék többek között a II. kerületi Napraforgó utcai Bauhaus kísérleti lakótelep egyik villája és a VII. kerületi Wesselényi utca 26. szám alatti bérház. Albertfalván a Fegyvernek-Építész-Karcag-Vegyész utca által határolt területen 100 ház őrzi keze munkáját.
   
Novák Ede legismertebb alkotását, a Rákóczi út 4. alatti, homlokzatán órával, női szoborral díszített Georgia-házat egész fotósorozaton mutatja be az emlékkiállítás: a látogatók az Astoria Szállóval ferdén szemben elhelyezkedő épület lépcsőházának, kertjének, sőt lakásbelsőinek eredeti, 1935-ös állapotát is megismerhetik.
   
A hagyatékból előkerült fényképek a kor legkiválóbb fotóművészei, Berger Rezső, Kozelka Tivadar és Seidner Zoltán munkái, így a kiállítás egyúttal tisztelgés a kor neves fotográfusai előtt is.
   
A két hétig nyitva tartó tárlat helyszíne a Novák Ede és Hámor (Hamburger) István által tervezett, ma a TIT Stúdió Egyesületnek helyet adó, egykori budai zsinagóga épülete.