(MTI) Az 1887. július 7-én Vityebszkben született orosz?zsidó származású festőtől csupán grafikákat őriznek szülővárosának múzeumában. Az intézmény vezetői szerint az elszegényedett országban 2005 óta nem rendeztek kiállítást Chagall eredeti festményeiből.
? Hiányzik a pénz a jubileumi kiállítás megrendezéséhez. Korábban a francia vagy német nagykövetségek a segítségünkre lettek volna ? mondta Ljudmila Hmelnyickaja múzeumigazgató a Belta fehérorosz hírügynökségnek. A Nyugattal való kapcsolatok azonban mára rendkívül feszültté váltak. A kemény kézzel irányító Aljakszandr Lukasenka államfő az ellenzék és az emberi jogok elnyomása miatt gyakran kerül a kritika kereszttüzébe. Az Európai Unió különféle szankciókkal sújtotta Fehéroroszországot, ami miatt korlátok közé szorultak a kulturális kapcsolatok is.
Moszkvában viszont Marc Chagall Oroszországban még soha ki nem állított alkotásai is láthatók azon a tárlaton, amely júniusban nyílt a Tretyakov képtárban. A látogatók szeptember végéig 150 különleges festményt, grafikát, szobrot láthatnak a művésztől, de megtekinthetik a Chagall család becses porcelán edénykészletét is.
A Szovjetunió szétesése után több mint húsz évvel fogott hozzá Vityebszk, hogy ápolja naggyá vált szülötte emlékét. A művész grafikai munkáinak mintegy harmada található meg a helyi Chagall-múzeumban.
Chagall az 1917-es októberi forradalmat követően művészeti akadémiát alapított Vityebszkben, ahova többek között El Liszickij és Kazimir Malevics avantgardistákat is meghívta.
A művész szegénységben leélt gyermekkorának és ifjúságának helyszíne, a falusi világ sok alkotásában visszatükröződik. Chagall végül 97 éves korában, 1985-ben milliomosként és francia állampolgárként halt meg a Cote d'Azur-ön, Saint-Paul-de-Vence-ban.