(MTI) - A Fába, fémbe, kőbe vésve című, október végéig látogatható, értékesítéssel egybekötött kiállítás gazdag anyagot vonultat fel fél évezredet átfogó időszak grafikai különlegességeiből, köztük egy monte-carlói magángyűjtemény velencei mesterműveit, valamint a XX. századi magyar rajzművészet remekeit, kortárs szobrok társaságában.
Magyarországon nincs olyan intézmény, aukciósház, ahol régi mesterek rajzaival foglalkoznának. Az Abigail megpróbálja ezt az évszázadok óta tartó hiányt megszüntetni. A galéria korábban már tett kísérleteket arra, hogy a hazai műkereskedelemből jószerivel hiányzó műfajokat honosítson meg, így többször aukcióra vittek XVII-XVIII. századi osztrák, flamand, német mesterek rajzaiból válogatott kollekciót.
A mostani vállalkozás komolyságát jelzi, hogy olyan nevek szerepelnek a kiállítók listáján, mint a "nagy" Giovanni Battista Tiepolo, akinek kéztanulmányát kínálják a legdrágábban, 7,68 millió forintért.
A monte-carlói gyűjtemény további, múzeumba kívánkozó darabjai mind eredeti grafikák, a művészek pedig a XVII-XVIII. század hírességei: Bartolomeo Letterini, akinek festményei a muranói San Pietro Martire templomot díszítik, Fedele Fischetti, a nápolyi Palazzo Casacalenda freskóinak mestere, az ugyancsak itáliai Domenico Maria Fratta, Giovanni Raggi, Aureliano Milani, a francia Valentin Lefevre és Claude Jules Grenier, a holland Cornelis van Spaendock és mások.
Mindemellett majd félszáz XVI-XIX. századi sokszorosított grafika is látható. Ezeket nem lehet megvenni, egy hazai magángyűjtemény kölcsönözte őket a kiállításra. Ebből a gyűjteményből való az a hat Honoré Daumier karikatúra lap is, amellyel a kétszáz éve született mester előtt tiszteleg a kiállítás.
Magyar grafikákat már eladásra kínál a galéria: A. Tóth Sándor párizsi munkáit az 1920-as évekből, ugyanebből az időből való Molnár C. Pál rajzokat. Lehet válogatni Borsos Miklós, Klie Zoltán, Ilosvai Varga István, Zemplényi Magda, Papp Oszkár, Orosz Gellért, Gyarmathy Tihamér, Banga Ferenc és Szemethy Imre rajzaiból.
A Párizsban élő Kilár István és Liptay Mátyás szobraival is találkozhat a közönség. Liptay személyesen is eljön, s dedikálja az 1978 és 2008 közötti munkásságát feldolgozó, az Abigail Galéria kiadásában megjelent kötetet.