Filmen is festeget Aba-Novák Vilmos

Képző

Egy tízperces, New Yorkban, 1935 áprilisában Aba-Novák Vilmosról festés közben készített filmtekercs került elő a művész életmű-kiállítása előkészítésekor. A Magyarországon most első ízben bemutatandó szenzációs dokumentum jelentőségét alátámasztja, hogy ez az egyetlen ismert film, mely a század első felének egyik jelentős magyar festőművészét mutatja be alkotás közben.
 

aba-novak_film_modem_3.jpg
Az első vonások

A felvételen sűrítve és magyarázó feliratokkal ellátva nézhetjük, miként születik meg Aba-Novák Vilmos egyik festménye. A City College (New York patinás felsőoktatási intézménye) egyik művészosztályának illusztrálja a festő a tojástemperás technikát. A mozi első képkockáiban a neves Egger professzor üdvözli Aba-Novákot, majd egy diák tolmácsolja a művész szavait. Ezt követően hozzákezd a munkához, ahogy a köztes felirat is tájékoztat: a kompozíciót gyors ecsetvonásokkal felvázolja.

 

aba-novak_film_modem_2.jpg
Készül a kép

A munka közben a hallgatók és - később, a feliratoknak köszönhetően - a nézők is megismerhették a fontos szakmai fogásokat, egyebek mellett, hogy a gyors száradás miatt hamar kell felvinni a festéket. A köztes szöveges tájékoztató nemcsak instrukciókat ad, hanem magyarázza is a látottakat, például, hogy Aba-Novák a hüvelykujját használva töröl és alakítja az arcot. A film végére elkészül a kép, Aba-Novák az alkotása előtt állva beszél.

 

aba-novak_film_modem_1.jpg
Aba-Novák Vilmos az elkészült képpel

Réz András szerint egyértelműen egy oktatófilmről van szó - ezt a köztes feliratok is bizonyítják. A filmesztéta úgy véli, a felvételről arra lehet következtetni, hogy a későbbiekben a mesterkurzusok alkalmával vetíthették.