Frida Kahlo életműkiállítás Mexikóban

Képző


fridakahlok_epa20070614024.jpg
Az 1939-ben készült A két Frida című képet nézi egy újságíró a Frida Kahlo mexikói festőművész alkotásaiból születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás sajtóbemutatóján Mexikóvárosban 2007. június 12-én. A szervezők szerint a másnap megnyíló tárlat Kahlo műveinek eddigi legteljesebb, 354 darabos gyűjteményét, valamint az 1954-ben elhunyt művésznő leveleiből és fényképeiből készített válogatást mutatja be. (MTI/EPA/Mario Guzman)

 (MTI/Reuters/dpa) - A szerdán megnyitott tárlaton mintegy 350 festmény, grafika, levél és fénykép látható augusztus 19-éig. Az 1954-ben elhunyt művész számos alkotása most látható először.
  A több gyűjteményből összeállított anyag és a tárlathoz kapcsolódó beszélgetések és előadások az aktivista, közéleti szereplő Kahlót is bemutatják. "Fontos, hogy a közönség megismerje a művészt erről az oldaláról, hiszen Frida író, gondolkodó értelmiségi is volt, méghozzá baloldali és Amerika-ellenes" - mondta Roxana Gonzalez, a múzeum igazgatója.
  Kahlo 1907. július 6-án született Mexikóvárosban. Gyermekbénulásban a lába deformálódott, egy buszbalesetben pedig a gerince sérült meg. Lev Trockij, a Szovjetunióból száműzött forradalmár is a szeretői között volt, és nyíltan vállalta biszexualitását. Kezdetben csak magának festegetett, elsősorban önarcképeket. Férje, Diego Rivera, a neves faliképfestő hatására kötött ki végleg a festészetnél. A harmincas évek végén már sikeres, befutott művész legalább annyira ismert kérlelhetetlenül őszinte, néha már botrányos stílusáról, mint önéletrajzi ihletésű, testi szenvedéseit és sűrű életének fordulatait feldolgozó munkáiról. A huszadik századi mexikói művészet nagy alakjának élettörténetét többször is megfilmesítették, és színdarabok is szólnak róla.