Gombosi-gyűjtemény a Nemzeti Galériában

Képző

(MTI) - A több mint száz darabot számláló kollekciót, grafikákat, rajzokat és akvarelleket a művészettörténész örökösei 5 évre helyezték letétbe a kiállítóhelyen - mondta el Zsákovics Ferenc művészettörténész. Az intézmény muzeológusa hozzátette, hogy a 109 darabból álló gyűjteményt tavaly szeptemberben ellopták az örökösöktől: az elkövetőket idén márciusban őrizetbe vették, 95 alkotást megtaláltak, 14 mű sorsa bizonytalan. A gyűjtemény legszebb darabjait öt évvel ezelőtt a Nemzeti Galéria egy kiállításon már bemutatta Modern magyar rajzok - Válogatás Gombosi György művészettörténész gyűjteményéből címmel.

 
Gombosi György, a huszadik századi művészettörténet-írás egyik legjelentősebb személyisége tanulmányait Firenzében, Berlinben és Budapesten végezte. 1928-30 között a római Magyar Történeti Intézet ösztöndíjasa volt. Kutatási területe elsősorban a középkori és reneszánsz itáliai művészet volt. Eredményeit több cikkben, tanulmányban és monográfiában (Spinello Aretino 1926, Palma Vecchio 1937, Moretto da Brescia 1943, Rubens, kézirat) foglalta össze.
 
Gombosi György nem csupán méltatója, hanem gyűjtője is volt a rajzoknak és vázlatoknak. Egykor csaknem 200 darabot számláló gyűjteményében Rippl-Rónai József tanulmányaitól Vajda Lajos önálló kompozíciójáig számos művész munkái szerepeltek, melyek baráti ajándékozás, gyűjtői csere vagy vásárlás útján kerültek a kollekcióba.