A hazahozott hagyaték: mintegy 60 festmény, közel 300 akvarell, pasztell és szénrajz, illetve hatszáz könyvillusztráció az életmű minden korszakából, valamint skiccek garmadái, amelyek hűen illusztrálják egy-egy mű alkotófolyamatának stációit. Az anyag különös jelentőségét az adja, hogy az életmű olyan szegmenseit segít feldolgozni és bemutatni, (pl. könyvillusztrációs tevékenység, grafikai munkák stb.), amelyekkel a kutatás eddig nem foglalkozott.
Ezeket az alkotásokat az Alapítvány megvásárolta a művész örökösétől, vállalva, hogy az anyagot legkésőbb 2011. december 31-ig feldolgozza, katalogizálja, a kutatók számára hozzáférhetővé teszi, és válogatott darabjait egy nagyszabású kiállításon a KOGART-házban bemutatja.
Hazakerült Párizsból a művész műtermének nagy része is: festőállvány, asztalok, kanapé, grafikatároló szekrények, diavetítők, nagy mennyiségű (több doboz) dia a műveiről, illetve a modelljeiről. Az a gurulós szék, amelyen dolgozott az utolsó időszakban és a hozzá tartozó, botra erősített ecsetek; gipszszobrok, hamutartók, dísztárgyak. Levelek, cd-k, kazetták, amiket hallgatott, a Csernus által illusztrált, Franciaországban megjelent könyvek (Gallimard), katalógusok, újságok, cikkek, videókazetták. Ezeket a művész örököse az alapítványnak adományozta azzal a feltétellel, hogy 2011. december 31-ig létrejön egy legalább 40 négyzetméteres, a párizsi műterem hangulatát idéző állandó emlékszoba.
Az alapítvány a tervek szerint 2009. szeptember végén nyitja meg az emlékszobát a budapesti Andrássy út 108-ban, ezzel párhuzamosan pedig nagyszabású kiállítást rendez a KOGART-házban Csernus Tibor legjelentősebb magángyűjtője, Hubertus von Sulkowski gyűjteményéből (kb. 40-50 db kiemelkedő jelentőségű kép). A hagyatéki anyag feldolgozása után, 2011-ben az emlékszoba mellett létrejön a kutatószoba, hogy a művészettörténészek számára lehetővé tegye Csernus Tibor művészetének tanulmányozását. Ugyancsak 2011 végére készül el a hagyaték válogatott darabjait bemutató kiállítás a KOGART-házban, aminek alkalmából napvilágot lát majd egy tudományos igényű katalógus is.
Csernus Tibor legjelentősebb életmű kiállítása 2006-ban, a KOGART-házban volt, akkor három emeleten a mester 87 munkája volt látható, a festői pályafutás legjelentősebb alkotásai. A művész mintegy 40 jelentős műve évek óta az alapítvány tulajdonában van.