Herendi porcelánok az Országos Széchényi Könyvtárban

Képző

 

(MTI) A szeptember végéig látogatható Ragyogás ? Porcelán- és könyvritkaságok című tárlaton az érdeklődők fotók, könyvek, öntőformák és filmek segítségével ismerkedhetnek meg a Herendi Porcelánmanufaktúra történetével, a porcelán gyártásának, festésének titkaival.

 
Az első teremben berendezett főúri ebédlőenteriőrben az arisztokraták porcelánjait, például a jubileumát ünneplő Apponyi-készletet tekinthetik meg a látogatók. Emellett láthatók számos világhírű szerviz darabjai, közöttük az Erzsébet királyné számára tervezett készlet. A kollekció kiemelkedő darabja a muzeális Királyi Készlet, melyet Ferenc József osztrák császár és magyar király használt egykor a kiállítás helyszínén.
 
Nagypolgári szalonenteriőrt idéz az étkészleteket bemutató terem, melynek középpontjába a Liechtenstein hercegi család szervize került. A cél annak a bemutatása, hogy a 19. század végétől miként váltak a porcelánból készült műremekek a polgári lét természetes kellékeivé, hogyan születtek meg a vitrinek dísztárgyai és kisplasztikái.
 
A középső teremben megtekinthető tálakból és serlegekből álló összeállítás darabjai az 1848-as szabadságharc 150. évfordulójára és a honfoglalás 1100. évfordulója tiszteletére készültek, így együtt még sehol nem voltak láthatók. A kollekció kiemelt figyelmet érdemlő darabja a Szent Korona porcelánból készített mása és a Képes Krónika egyik jelenetét ábrázoló díszváza ? olvasható a könyvtár honlapján.
 
A nemzeti könyvtár kincsei közül a Képes Krónika 19. században készített nemesmásolata, Révai Péter koronaőr visszaemlékezései, Decsy Sámuel és Ipolyi Arnold könyveinek eredeti kiadásai láthatók. A kiállítás anyagát az ábrázolt személyekhez köthető egyéb relikviák, többek között a Széchenyi István és Kossuth Lajos által dedikált könyvek és levelek színesítik.
 
A tárlathoz kapcsolódva az érdeklődők a Varázslatos Herendi Napokon a manufaktúra szakembereinek közreműködésével bemutatókat láthatnak és eredeti alapanyagokkal próbálhatják ki a herendi porcelán készítését. Az általános iskolák felső tagozatos osztályait és a középiskolásokat múzeumpedagógiai programokkal és kézműves foglalkozásokkal várják az Országos Széchényi Könyvtárban.