Hetvenöt éve halt meg Tiffany

Képző

(MTI-Panoráma - Bodor Aranka) A sajátos stílusjegyű üvegművészetéről és lámpáiról ismertté vált Louis Comfort Tiffany 1848. február 18-án New Yorkban látta meg a napvilágot a város  leghíresebb ékszerészének fiaként. Ő maga festészetet tanult, de érdeklődése egyre inkább az üvegművészet felé fordult, előbb csak gyűjtőként, később már alkotóművészként is. 1879-ben baráti köréből létrehozta az Egyesült Művészek nevű társaságot. Egzotikus hatású enteriőröket terveztek, a díszítésben a kelta, a mór és a középkori művészet motívumait használták fel, belső tereikkel új élet- és lakásstílust hirdettek. Ügyfeleik között szerepelt Mark Twain és Chester Arthur elnök, akinek megrendelésére 1882-1883-ban berendezték a Fehér Házat.

 
Tiffany az üvegtechnológia fejlesztésébe is belekezdett: kémiai tanulmányokat folytatott, s díszes-opálos ablaküvegeket állított elő. 1880-ban szabadalmaztatta a Favrile (a latin eredetű szó jelentése: kézzel gyártott) üveget, amelynek készítésekor a folyékony üveget színezékekkel keverték össze, s a folyamat addig soha nem látott ragyogást eredményezett. 1885-ben díszüveggyárat alapított, ahol eleinte főleg templomablakokat készítettek. Igazi karrierje az 1893-as chicagói világkiállítással vette kezdetét.     
 
 

Tiffany vázákat, gyertyatartókat, poharakat, bonbonniére-t és likőrös üvegeket  is tervezett. Így születtek meg máig leghíresebb művei is, az ólomba foglalt üvegből készült Tiffany-lámpák, amelyek kifejlesztéséhez nyomban az izzó feltalálása után, 1895-ben látott hozzá. Egytől-egyig remekmívű lámpáinak beszédes fantázianeveket adott (Szitakötő, Páva, Vízi liliom és Lótusz).

Apja 1902-ben bekövetkezett halála után cége nevét Tiffany Stúdióra változtatta, s apja végső kívánságát teljesítve ékszergyártásba is kezdett, de vállalkozása 1932-ben  csődbe ment. Az alapító nem sokkal élte túl vállalkozását, 1933. január 17-én meghalt.
A remekműveket Budapesten is megcsodálhatjuk: az Iparművészeti Múzeumnak nemzetközileg is ritkaságszámba menő, csaknem 60 darabos Tiffany-gyűjteménye van.