(MTI) - Fertőszögi Péter művészettörténész, a Kogart kuratóriumának elnöke pénteken elmondta, hogy sok munkával sikerült megszerezniük mintegy ötven művész 136 alkotását a kiállításra, 12 köz- és mintegy 30 magángyűjteményből itthonról és külföldről. Ausztriából, Németországból és az Egyesült Államokból is érkezett néhány remekmű, köztük a amerikai Salgó-gyűjteményből kölcsönzött két kép: Munkácsy Szénarakás és Szinyei Merse Pál Anya és gyermekei 1. című alkotása.
Azért választották a kiállítás témájául az impresszionizmust, mert ez a korszak évtizedek óta a közönség érdeklődésének középpontjában áll, és azért is, mert ez a modern művészet alapja és nagy, meghatározó stílus. Ezt a tárlatot összefoglalásnak szánják és teljes folyamatában kívánják bemutatni az egyik legizgalmasabb festészeti korszak magyarországi fejlődésének ívét. Ez a korszak egyenrangú képeket mutat más országok, köztük Franciaország impresszionista művészeinek alkotásaival - hangsúlyozta a művészettörténész. Példaként hozzátette, hogy a magyar plein-air festészet egyik kiemelkedő alakja, Szinyei Merse Pál az 1870-es évek elején Majális című képével - a nagy franciákkal párhuzamosan - megteremtette a hazai impresszionista stílust.
Ehhez a körhöz kapcsolódnak az úgynevezett barbizoniak: Mészöly Géza, Paál László és Munkácsy Mihály. Az irányzat másik fontos csomópontja a negyed századdal későbbi nagybányai művésztelep, élén Ferenczy Károllyal. Melléjük sorakoznak fel a stílus különböző ágaihoz tartozó művészek, mint Vaszary János, Koszta József és Rippl-Rónai József.
A kiállítás érdekessége, hogy bemutatja a stílusirányzat korai magyar előzményeit: Barabás Miklós, id. Markó Károly, Ligeti Antal és Telepy Károly napsütötte tájképeit. A tárlat betekintést nyújt a XIX. század utolsó évtizedeiben a szolnoki művésztelepen alkotott festők, mint Deák-Ébner Lajos, Bihari Sándor vagy Fényes Adolf művészetébe - jegyezte meg Fertőszögi Péter.
A magyar impresszionizmust bemutató nagy kiállítás augusztus 2-ig lesz nyitva a Kogart-házban.