Képző- és iparművész alkotások a Várkert Bazárban

Egyéb

?Célunk egy olyan reprezentatív tér létrehozása, ahol az NKA által támogatott műveket minél több látogató számára elérhetővé tudjuk tenni. Ezért jött létre az ?NKA Művészeti Alkotások Kiállítása? is, amely a 2013-as alkotói pályázat során született műtárgyakat mutatja be? ? mondta el Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, aki november 21-én nyitotta meg a tárlatot. Hozzátette: lehetetlen lenne valamennyi alkotást, programot kiállítani, melyet támogatott az Alap, összesen ugyanis több mint százezer támogatott pályázatról beszélhetünk. Így ha egy éven belül szeretnék egy kiállításon megmutatni a támogatott anyagokat, naponta 300 alkotást kellene felvonultatni. Doncsev András kifejtette: az NKA ilyen formában a kuturális élet motorja, mely egyre több projektet, művet támogat.

Gyutai Csaba, a Várgondnokság igazgatója azt is kifejtette: mesterien fejezte be a Várkertet tervezője, Ybl Miklós, aki Ferenc Jószeftől kapta a megbízást. ?Büszke lehet rá a főváros és a nemzet is? ? tette hozzá. A mostani kiállítással ismét egy nagyon fontos kiállítás került Bazárba, ahol a Design Terminál szakmai partnerségével megvalósult Design Hét programját is megrendezték már, de az épületegyüttesben kapott helyet a Hungarikon című kiállítás, vagy éppen az Ybl Miklós örökségét bemutató összeállítás. Sturcz János, a Nemzeti Kulturális Alap Vizuális Művészetek Kollégiumának vezetője azt is elmondta: láthatóan jó technikai és kvalitású műveket állítottak ki.

 

Az Ybl Miklós tervei alapján készült neoreneszánsz épületben több mint százhetven képző- és iparművész alkotásával találkozhatnak a látogatók a következő két hónapban. A 14 teremben a közel kétszáz műtárgy között grafika, festmény, szobor, kerámia, textil és designalkotás is helyet kapott. A műfajilag sokszínű alkotásokban mégis közös, hogy a kortárs magyar képző- és iparművészet kérdéseibe, a kortárs alkotók dilemmáiba, érzéseibe, világról alkotott véleményeibe engednek bepillantást. ?Az a jó a képzőművészeti alkotásban, hogy bár nem verbálisan közöl, mégis hat. Kifejezi azt, ami kimondhatatlan? ? mondja Chilf Mária, akinek a kiállításon látható installációja az önigazolás, az oktatás, a folyamatos megfelelés problémaköréről szól. ?Olyan témáról mesél vizuálisan, amelyről nehéz beszélni? ? állítja a művész.

 

A 2013-as alkotói pályázatra jelentkezők közül a Vizuális Művészetek Kollégiuma választotta ki szakmai szempontok alapján azt a csaknem 200 művészt, akit alkotói támogatásban részesített, a kiállítás megvalósulásához pedig 8 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. Az elmúlt években Megvalósult Művek címen az Iparművészeti Múzeum adott otthont az elkészült iparművészeti alkotásoknak, idén először azonban a nagyközönség egyben, egy helyszínen láthatja a képző- és iparművészeti tárgyakat. Így a tárlat darabjai mind műfajukban, mind témájukban, mind anyagukban különbözőek, mégis egységesen képviselik a kortárs művészet magas szakmai tudását, annak műfajgazdaságát, sokszínűségét.

 

A kiállítás kurátora Pető Barna.