?Célunk egy olyan reprezentatív tér létrehozása, ahol az NKA által támogatott műveket minél több látogató számára elérhetővé tudjuk tenni. Ezért jött létre az ?NKA Művészeti Alkotások Kiállítása? is, amely a 2013-as alkotói pályázat során született műtárgyakat mutatja be? ? mondta el Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, aki november 21-én nyitotta meg a tárlatot. Hozzátette: lehetetlen lenne valamennyi alkotást, programot kiállítani, melyet támogatott az Alap, összesen ugyanis több mint százezer támogatott pályázatról beszélhetünk. Így ha egy éven belül szeretnék egy kiállításon megmutatni a támogatott anyagokat, naponta 300 alkotást kellene felvonultatni. Doncsev András kifejtette: az NKA ilyen formában a kuturális élet motorja, mely egyre több projektet, művet támogat.
Gyutai Csaba, a Várgondnokság igazgatója azt is kifejtette: mesterien fejezte be a Várkertet tervezője, Ybl Miklós, aki Ferenc Jószeftől kapta a megbízást. ?Büszke lehet rá a főváros és a nemzet is? ? tette hozzá. A mostani kiállítással ismét egy nagyon fontos kiállítás került Bazárba, ahol a Design Terminál szakmai partnerségével megvalósult Design Hét programját is megrendezték már, de az épületegyüttesben kapott helyet a Hungarikon című kiállítás, vagy éppen az Ybl Miklós örökségét bemutató összeállítás. Sturcz János, a Nemzeti Kulturális Alap Vizuális Művészetek Kollégiumának vezetője azt is elmondta: láthatóan jó technikai és kvalitású műveket állítottak ki.
Az Ybl Miklós tervei alapján készült neoreneszánsz épületben több mint százhetven képző- és iparművész alkotásával találkozhatnak a látogatók a következő két hónapban. A 14 teremben a közel kétszáz műtárgy között grafika, festmény, szobor, kerámia, textil és designalkotás is helyet kapott. A műfajilag sokszínű alkotásokban mégis közös, hogy a kortárs magyar képző- és iparművészet kérdéseibe, a kortárs alkotók dilemmáiba, érzéseibe, világról alkotott véleményeibe engednek bepillantást. ?Az a jó a képzőművészeti alkotásban, hogy bár nem verbálisan közöl, mégis hat. Kifejezi azt, ami kimondhatatlan? ? mondja Chilf Mária, akinek a kiállításon látható installációja az önigazolás, az oktatás, a folyamatos megfelelés problémaköréről szól. ?Olyan témáról mesél vizuálisan, amelyről nehéz beszélni? ? állítja a művész.
A 2013-as alkotói pályázatra jelentkezők közül a Vizuális Művészetek Kollégiuma választotta ki szakmai szempontok alapján azt a csaknem 200 művészt, akit alkotói támogatásban részesített, a kiállítás megvalósulásához pedig 8 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. Az elmúlt években Megvalósult Művek címen az Iparművészeti Múzeum adott otthont az elkészült iparművészeti alkotásoknak, idén először azonban a nagyközönség egyben, egy helyszínen láthatja a képző- és iparművészeti tárgyakat. Így a tárlat darabjai mind műfajukban, mind témájukban, mind anyagukban különbözőek, mégis egységesen képviselik a kortárs művészet magas szakmai tudását, annak műfajgazdaságát, sokszínűségét.
A kiállítás kurátora Pető Barna.