Ismeretlen katonákra fókuszál a Robert Capa-vándorkiállítás

Képző

(MTI) - A Magyar Nemzeti Múzeummal közösen szervezett salgótarjáni tárlattal országjáró körútra induló Capa-anyagot ebben a válogatásban még nem láthatta a közönség. A 76 képet felvonultató tárlat - címe: (H)arcok - anyaga teljes egészében eltér a LuMúban megtekinthető több mint 200 darabos anyagtól. A kiállítás Capának az ismert és ismeretlen katonákról, a harctereken, a hátországban készített fotóira koncentrál.
 
 
A november 15-ig látogatható kiállításon olyan képeket mutatnak be, amelyek emberközelivé teszik a háborút, végigkísérhető rajtuk, miként éltek a harcok idején az emberek. Robert Capa öt háborúban fotózott - köztük a spanyol polgárháborúban és a második világháborúban.
 

robertcapa-lumu-megnyito_20090702_05_byfejer.jpg
Robert Capa a LuMúban
 
A salgótarjáni tárlaton látható lesz Capa leghíresebb képe, A milicista halála, valamint egy-egy fotó Trockij-sorozatából és a normandiai partraszállásról is. Tizenhárom olyan fotót is megtekinthet a közönség, amelyet hírességekről, ismert művészekről, barátairól készített Capa, köztük a holland királynőről, Ernest Hemingway íróról, Henri Matisse és Pablo Picasso festőről és szerelméről, Ingrid Bergman filmszínésznőről; utóbbiról a híres Hitchcock-film, a Forgószél forgatása közben.
 
A tárlat megrendezéséhez közel négymillió forintos támogatást biztosított az Oktatási és Kulturális Minisztérium, így műtárgybarát környezetet tudnak kialakítani a kiállítóteremben. Ebből a pénzből oldják meg a fényvédelmet, az árnyékolástechnikát, a klimatizálást és a páravédelmet.
 
A vándorkiállítás Salgótarjánból még idén Paksra, majd később Békéscsabára, Szolnokra, Egerbe és Szombathelyre megy tovább.