Kassai moderneket válogat a MűvészetMalom

Képző

A szentendrei MűvészetMalom 2005-ben indított kiállítássorozatának szándéka az volt, hogy a jelentősebb közép-európai művésztelepek és képzőművészeti gyűjtemények anyagát szisztematikusan bemutassa a város legnagyobb kiállítási intézményében. Ennek a programnak első állomása 2005-ben a Nagybányai Megyei Múzeum anyagából rendezett kiállítás volt, ezt követte 2007 tavaszán a magyarországi művésztelepeket bemutató nagyszabású tárlat, majd ugyanezen év októberétől a Marosvásárhelyi Művészeti Múzeum Képtárának tulajdonában lévő Bernády-gyűjteményt bemutató kiállítás.
 

bortnyiksandor-munkaja.jpg
Bortnyik Sándor munkája
 
Nem csupán e sorozat koncepciójába illeszkedik, hanem egyben a XX. századi képzőművészetünk fehér foltjainak kölcsönös - magyar és szlovák - feltárását is segíti a mostani, kassai moderneket bemutató kiállítás. A sorozat október 25-én megnyíló, negyedik tárlatának anyagát a Kassai Kelet-Szlovákiai Múzeum, a Kelet-Szlovákiai Galéria és magángyűjteményekből kölcsönzött műalkotások képezik.
 
A két világháború közötti kassai művészet éppen a sokfelől érkező, ugyanakkor a hagyományos képzőművészeti irányzatokat is élni hagyó hatások és különböző (magyar, szlovák, cseh, német, orosz, ukrán, zsidó) kultúrák kereszteződéséből született. A két világháború között Kassán hosszabb-rövidebb ideig működött, illetve megfordult: Bortnyik Sándor, Krón Jenő, Kassák Lajos, Perlrott Csaba Vilmos, Gráber Margit, Lesznai Anna, Uitz Béla, Ziffer Sándor, Berény Róbert, Tihanyi Lajos, Pór Bertalan, Kernstok Károly, Kmetty József, Baja Benedek, Schiller Géza, Bauer Szilárd, Frantisek Foltyn, Jakoby Gyula, Koloman Sokol.
 
A 2010. január 17-ig látható kiállítás első ízben ad áttekintést a múlt század húszas és harmincas éveiben Kassán született képzőművészeti alkotásokból, amelyek nem csak szlovák-magyar, de szélesebb közép-európai kontextusban is jelentős értéket képviselnek.