Képes a lap?

Képző

Épp magasba lendül a gumibot, amikor kopognak. A hurkás nyakú smasszer dühödten tépi föl a vallatószoba ajtaját, amelyen levelet nyújt be egy kéz. Az őr beleolvas, vállat rándít, eldobja. Fölgyűrt ruhaujjal ismét nekilendül a rabverésnek. Kopognak. Benyúl a kéz, benne megint levél, a smasszer föltépi, már dühös, miszlikekre szaggatja. Ütne megint, de nem tud. Az ételablakon pottyan be a következő küldemény, majd a küszöb fölött csúszik be. "Minden levél számít" - olvasható a felirat az Amnesty International (AI) honlapjáról letölthető kampányfilm végén. Zárókép pedig a smasszer. Saját fejét püföli a gumibottal.

 
Az emberi jogokért ilyenformán küzd tehát az AI: igyekszik elhitetni az emberekkel, hogy az íróasztaluk mellett is harcolhatnak az igazságtalanság ellen. Tapasztalataik szerint a jogellenesen fogvatartottak védelmében írt száz levelet a börtönigazgatók még nevetve kihajigálják. Ezernél kezdik kényelmetlenül érezni magukat. Kétezer postaküldemény már akkora nyomás, hogy a fegyintézet általában visszaadja az elítélt ruháit. Háromezernél a rab megkapja a gyógyszereit.
 
Most a guantanamói tábor bezárásáért indít kampányt - ugyancsak postán - az Amnesty International. Karikatúrapályázatuk nyertesének képeslapja ugyanis beutazza a világot, majd remélhetőleg az amerikai kongresszusi tagok kezében landol. 2008. január 11-én lesz ugyanis hat éve, hogy megnyitott Guantanamo, a Kuba legkeletibb vidékén, a guantánamói öbölben hat éve létesített amerikai fogolytábor.
 
A guantanamói fogolytáborban sorozatosak a súlyos emberijog-sértések. A rabokat a többnyire sosem állították bíróság elé, nem kapnak jogi védelmet, nem látogathatják őket rokonaik. Sokan éveket töltenek embertelen körülmények közt, mire bebizonyosodik az ártatlanságuk. A szabadon bocsátottak nem kapnak kártérítést, megaláztatásaikról nem beszélhetnek.

Az AI pályázatára beérkezett művek legjobbjából képeslap készül, amit a szervezet magyarországi parlamenti képviselőknek küld majd el. Őket arra kérik, írják alá a tábor bezárását sürgető követelésüket, majd a szignált képeslapokat eljuttatják az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusának. Az Amnesty International a világ több országából összesen ezer képviselő aláírását használja fel.

A pályázatra bármilyen saját alkotással lehet nevezni, legyen az fotó, fotómontázs, vagy grafika. A 1750 x 1200 pixel, 300dpi felbontású, JPG fájlformátumú műveket a karikatura@amnesty.hu címre várják október 07-én éjfélig.