Városi táj, közpark és reprezentációt szolgáló tér, turisztikai központ, történelmi emlékművek szoborparkja és hazai Hyde Park Corner: a terep majdnem lehetetlen feltételeket diktál egy átgondolt, ötletgazdag és a realitásokra érzékeny térépítészeti megoldáshoz. És mégis.
Az eredményeket hétfőn mutatta be az Építészek Háza. Tizennégy pályázó csapat fogalmazott választ a közlekedési, tájépítészeti, örökségvédelmi és mindenekelőtt biztonsági szempontokat soroló pályázat kérdéseire. A kiírásnak azt a megkötését, hogy éjjelre zárható, tehát rácsokkal, kerítéssel körbevett park legyen a Parlament előtti tér, szerencsére majdnem mindegyik elutasította. A mélygarázst és a látogatóközpontot vállalták, a rácsot nem. Helyette többeknél is tarolt a zöld villamospálya ötlete - füvesítsük be a sínek közét, ha kevés a hely a fáknak. Működőképesnek bizonyult a gyalogos passzázsrendszer, a Zen Hangok Kertje és a grafikai beton is, de a legnagyobb sikert, az első díjat az a pályamű érte el, amelyik a magyar államiság három pillérére támaszkodik - a tér három fő épülete a Parlament, az FVM, amiből valamikor majd Miniszterelnöki Hivatal lesz, és az egykori Kúria, ami most ugyan még Néprajzi Múzeum, de talán egyszer visszakapja eredeti szerepét -, és a három között álló Országzászlóra komponálja a teret. Toleráns megoldás: tiszteli a környezetét, de nem reagálja túl, nem visz bele gyorsan letűnő trendi elemeket, inkább az arányokkal (az Országház főhomlokzatának osztását a téren is érvényesíti) és az elemekkel (vízmedencék, zöldfelületek, üvegtömbök) egyensúlyoz. Mint amolyan jóféle építészet.
A kiugróan jó ötletek mellett azonban valami méla pártállami közöny lengi be a pályaművek egy részét, ami messziről lerí a javasolt díszburkolatok mintázatáról. Pedig a résztvevők között feltűnően sok a fiatal tervező, aki nyitottabban reagálhatna a feladatra. Nyitottság alatt itt, ezen a téren nem a formára vágott fák vagy az agyontervezett utcabútor-költemények értendők, hanem valami szellemi frissesség, ami országnak, térnek, járókelőnek elfogadható identitást körvonalaz.
Az I. díjat nyert pályamű szerzői:
S73 Kft. - dr. Balogh Péter István, Gyüre Borbála, Homann János, Kuti Zalán, Mohácsi Sándor, Pécsi Máté, Pintér Klára Katalin, Radics Mónika, Gergely Antal, Barkács Gyula, Sadecky Alajos, Csábi Gábor, Volkay János.