(MTI) A kinetikus falat a Páva utcai intézmény zsinagógaterében állították fel augusztus 23-án, a Totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapján, és az installációt azóta tesztelték a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem tanárainak és hallgatóinak részvételével.
Az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei először múlt év augusztus 23-án Varsóban rótták le kegyeletüket a vészkorszak áldozatai előtt, és nemzetközi konferenciát rendeztek a Varsói Felkelés Múzeumában.
A fontos nemzetközi kezdeményezéshez kapcsolódva a Holokauszt Emlékközpont a Jövő múzeuma program keretében találkozott a MOME hallgatóival, akik javaslatokat dolgoztak ki a túlélők megjelenítésére a legkorszerűbb informatikai eszközökkel.
Közülük Kovács Nóra Patríciának, a MOME Média design szak hallgatójának installáció-tervét fogadta el az intézmény a Túlélők falának elkészítéséhez. A fal létrehozásához 20 videointerjút használt fel a Dél-kaliforniai Egyetem Soá Alapítványa ? A vizuális Történelmi és Oktatási Intézet archívumából, és a húszból hét olyan interjút, amelyeket Pécsi-Pollner Katalin készített túlélőkkel, a cionista nőmozgalom tagjaival Izraelben.
A fal 20 videóból álló vetített felületet képez, és ezen a falon folyamatosan a holokauszt túlélőivel készített interjúk láthatók. Kovács Nóra Patrícia 80?100 órányi nagy életinterjúból vágott ki egy-egy kiragadott történetet 3?5 percben. A látogató a fal előtt állva kinyújtott karral keresgél. A vetített felület két szélén szemmagasságban elhelyezett kamerák segítségével a rendszer érzékeli az érdeklődő kézmozdulatát, kinagyítja a kiválasztott videót és teljes méretben, hanggal együtt lejátssza.
A Túlélők falának kiemelt küldetése, hogy a múzeumlátogató megismerkedhessen személyes sorsokkal. Apró fizikai mozdulat következményeként a látogató maga választ, így sajátosan intim "közelséget" létesíthet a vészkorszakot átélt ember élettörténetével.
A fejlesztés második szakaszában a fal tartozéka lesz egy olyan érintőképernyő, amelyen olvasható lesz magyar és angol nyelven a 20 interjúalany rövid életrajza. A Túlélők falán az installációt bármilyen témára ki lehet cserélni, beillesztve a konkrét eseményhez kapcsolódó részt, mert az áldozatok, a túlélők mellett szó van az embermentőkről is, mint például a soproni Brandeisz Elzáról, aki 105 éves és Soros György magyar születésű amerikai üzletember édesanyját mentette meg a holokauszt idején. Brandeisz Elza a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet Világ Igaza kitüntetésének birtokosa.
Az installációt Karcis Gábor, a MOME Média design szakos hallgatója programozta. A fal elkészítéséhez nagy szakmai segítséget nyújtott Erhardt Miklós, a MOME tanára és Szirtes János, a MOME vizuális kommunikáció tanszékének vezetője.