Kipakolás

Képző

Ötletekben és bátorságban nincs hiány. A kiállítás csak az utolsó napra állt össze, egészen addig nem derült ki, ki mit hoz ide. Tulajdonképpen azt csinálják, mint amit a Képzőművészeti Egyetem diákjai hagyományosan évtizedek óta vizsgaidőszakban: kipakolást tartanak, bemutatják, mire jutottak az elmúlt évben. Csakhogy itt más közegben vannak, nem egymás között. Ez már élesben megy, nem csak a diáktársak és a nagyi, hanem a város műértő közönsége is látja az eredményt.

A műkereskedelemben évek óta világszerte nő a kortárs képzőművészet presztízse, egy-egy befutott művész árfolyama mostanra már elérte a klasszikus modernekét. Nagy az érdeklődés a fiatalok iránt is, gyorsan helyzetbe kerülnek a pályakezdők. A Festő Tanszék most közszemlére bocsátott diákmunkái között van nagyon eredeti, van ígéret és van még félig nyers kezdetnek látszó eredmény. Ahogyan a cím is jelzi, a folyamat nem lezárult, hanem éppenhogy elkezdődött. Az életművek útnak indulását látjuk, egy-egy gondolkodásmód kezdetét, a kezdeti energiák sodrát, egyelőre kevés tapasztalattal.

De azért bőven találunk egyéni kifejezőerőt, eredetiséget. És látjuk, hogy a közös élmény, a csoport belső dinamikája milyen erősen hat a munkákra: sok mű magára az együttes fellépés gesztusára reagál. Antalaci objektje a pincében a közösség-egyén viszonyt dolgozza fel fekete medencébe zárt, csillogó üvegtestükkel döglött halaknak látszó palackposta-sorral. Mások a bemutatkozás fölötti zavart oldják bátor humorral, az iskolai szorongásból bontják ki a művet, mint Gyimesi Andrea, aki az előre vonalazott füzetlapokat körbefeszíti egy terem falain és eljut rajtuk a pálcikától a szövegig. Vagy Bodolóczki Linda, aki színtani vizsgálódását egyforma méretű virágpermetezőkön viszi végig.

Szinyova Gergő a művészet önreflexiójából farag stílusos viccet, Peternák Anna is valami hasonlót művel, de a médiatörténetet és a művet együtt kezeli. Nagyon tetszik Bereczki Kata egyedisége, ahogyan befejezetlenül hagyja a műveket, tovább viszi a motívumokat a terem falára, a képeken belül viszont megkettőzi az elemeket, egymásba fűzi a síkokat. Jó úton halad Csábi Ádám is inverz színtani kísérletével. De a leghatásosabbnak Tóth Anna street art projektjét éreztem, aki következetesen vitte végig a megtervezett folyamatot, a vásznakból akciót, fotósorozatot, történetet hozott ki és meg is tudja jeleníteni az egészet. Az első kanyart, a közös bemutatkozást jól vette a csapat.