Könyv mesél P. Bak Jánosról

Képző

P. Bak Jánosnak, a korszak egyik kiemelkedő alkotójának életműve eddig nem lett teljes körűen feldogozva, így éppen időszerű volt, hogy neve előtérbe kerüljön és munkásságát átfogó kiadvány méltassa. A BÁV Aukciósház gondozásában megszületett Pázmándhegytől Budapestig című albumot a festőművész fia, A. Bak Péter mutatta be a Mesélnek a műkincsek sorozat keretében megszervezett műhelybeszélgetésen.
 

A '81-ben elhunyt művész fia - aki festőként folytatja a családi hagyományokat - magángyűjtőként és szakértőként gondozza apja életművét. A. Bak Péter nemcsak hiteles, hanem rendkívül szórakoztató és helyenként pikáns történetekkel tűzdelt előadással gazdagította a jelenlévőket.

 
A résztvevők megtudhatták például, hogy miként ismerte meg P. Bak János az egyik főművén, az Akt hegedűvel című festményén látható gyönyörű hölgyet. Továbbá azt is, hogy a hegedű nem véletlenül volt kedvelt témája az alkotónak. P. Bak János ugyanis ösztönös művész, igazi reneszánsz ember volt, a festészet mellett elismert hegedűépítő mester, aki a saját kezűleg készített hangszerein maga is előszeretettel játszott. A hegedű iránti rajongását bizonyította az is, hogy feltételül szabta a hozzá bejelentkező festőgyakornokoknak, hogy járjanak hegedűórákra is.
 
A személyes hangvételű előadásból kiderült az is, hogy gyerekfejjel Péter is számtalanszor adott témaötleteket édesapjának, így született például a rendhagyó, ám annál életszerűbb Csendélet Mirci cicával című kép. A jelenlevők emellett a korszak politikai sajátosságaira is rálátást kaphattak. Fény derült például arra, hogy mivel P. Bak János nem állt be a "szocializmust építő" művészek sorába, bizony voltak szűkösebb időszakai a családnak. "Édesapám teljesen a művészetnek élt, ebben nem ismert kompromisszumot, mindig azt festette, amit szeretett" - vallja be Péter.
 
A BÁV Aukciósházban július 31-ig látható még P. Bak János Pázmándhegytől Budapestig című kiállítása. A festmények a művész fiának magángyűjteményét képezik, aki azt is elmesélte, hogy édesapja alkotásait felnőtt korában vásárolta össze utólag.