Kortárs erdélyi művészek munkái a Modemben

Képző


MODEM_Termeszeteskorulmenyek_TransylvanianLandscape2_Sbarciu.jpg
Ioan Sbarciu alkotása

Az alkotók - egyetlen kivétellel - Erdélyben élnek, vagyis erősen kötődnek az ottani kulturális jelenségekhez és intézményekhez, kiváltképp Kolozsvárhoz, mint a kortárs képzőművészet meghatározó központjához. A Debrecenben május 30. és július 13. között bemutatkozó művészek előnyben részesítik a hagyományos kifejezési formákat, különösen a festészetet és a grafikát.

 
Jóllehet különböző generációkhoz tartoznak, más-más formában ugyan, de mindannyian vonzalmat mutatnak a természetes (pontosabban annak megjelenési formái: a tájkép, az organikus rendszerek, a vágy vagy a természetes dolgok társadalmi használata és bírálata) iránt. Berszan Zsolt, Cristian Opris, Dan Maciuca, Dimitru Gorzo, Ioan Sbarciu, Kudor Duka István, Marius Bercea, Mircea Suciu, Radu Solovastru és Veres Szabolcs többnyire azt a lehetőséget jelenítik meg, amikor egy természetes megnyilatkozás kulturális ténnyé alakul.
 

MODEM_Termeszeteskorulmenyek_Bercea.jpg
Marius Bercea alkotása

A kiállító művészek többsége kapcsolatba hozható az utóbbi években nemzetközi hírnevet kivívó "kolozsvári festőiskolával". Ez a csoportosulás - amelynek legfőbb szellemi kezdeményezője Ioan Sbarciu - nem egy festői stílus formalista megjelenése, hanem inkább egyfajta szellemiség manifesztációja, egy olyan szellemiségé, amelynek legfőbb jellemzője az erős hit abban, hogy a hagyományos művészi közvetítőeszközöknek a kortárs művészeti szcénában is helyük van.