A kép illusztráció |
(MTI) ? Becslésünk szerint 35-40 ezer képregényről készült kalózmásolat, ebből 8-10 ezer ténylegesen elérhető az átlagosan tájékozott internetezők számára letöltő helyeken vagy peer-to-peer hálózatokon ? mondta a kutatást vezető Mathias Daval. A peer-to-peer (P2P) egymással közvetlen kapcsolatban lévő számítógépek hálózata, amelyet fájlcserére használnak, de egyre gyakoribb a rajzfilmek közvetlen letöltése.
"A képregény-olvasó rendszerint gyűjtő is, aki többnyire szeret lapozni. Ráadásul nincs elég legális digitális kínálat, ami bizonyos mértékben serkenti a kalózkodást" ? jegyezte meg Daval. A képregények olvasási ideje és formátuma jól alkalmazkodik a számítógépes olvasáshoz vagy informatikai hordozóhoz, és gyakran sorozatok vagy szerzők szerint lehet csomagban letölteni a rajzfilmeket ? tette hozzá a kutató.
Más holnapok azoknak az oldalaknak a listáját teszik közzé, amelyekről akár 100 gigabyte is letölthető néhány kattintással. A képregény-kalózkodás nem magányos műfaj, szervezett csapatok százai foglalkoznak vele. A "csapatok" beszkennelik a lapokat, szükség esetén lefordítják, kézzel átírják a szövegeket és felteszik a netre. Ez hosszú lélegzetű munka, egy-egy képregény digitalizálása fordítás nélkül 3-5 órát igényel.
A manga (japán képregény) kivételével az újdonságokat ritkábban másolják, mint az elmúlt két év slágereit. Minden három kalózváltozatú képregény közül kettő tíz évnél nem régebbi.