(MTI) - A hatvanadik születésnapját ünneplő Kubinyi Anna a szegedi Tömörkény István Gimnáziumban kezdte tanulmányait kerámia szakon. Amikor az Iparművészeti Főiskolára jelentkezett, papírjai egy véletlen folytán a textil tanszékre kerültek, és fel is vették gobelin szakra, így a textil és a szövés az élete megkerülhetetlen részévé vált.
Talán a keramikus kezdetek okán, rögtön a diploma megszerzése után kifejlesztett egy jellegzetes technikát, a textil-relief, vagy textilplasztika készítését. A szövőszéken születő alkotásokba domborító anyagokat, kezdetben kartoncsíkokat, majd kenderkötegeket tekercselt bele. Eleinte az élet, a valóság szépségeit figyelte, munkái optimista, színes, mozgalmas, mégis könnyed jellegűek voltak. Később más dolgok váltak fontosabbá számára, mint például az idő, az örök mozgás, az átalakulás, a természetben szunnyadó vagy éppen kitörő belső energia, az életerő, a fák, gyökerek - közölte a muzeológus.
Kubinyi Anna általában kendert használ művei megalkotásakor, a művész maga végzi az alapanyag tekercselését, fehérítését és színezését. Munkáit is maga szövi, így bármikor lehetősége van további változtatásokra.
A szegedi Kultúrpalotában 2010. január 17-ig látható tárlaton Kubinyi Anna életművéből harmincnégy textíliával találkozhatnak a látogatók; többek között az erdélyi utazások emlékét felelevenítő Székelykapuk című művel vagy a Kőrösi Csoma Sándorra emlékező imatextillel.